Haberler

Hattuşa''da arkeolojik kazı 40 yıldır sürüyor

Tarih: 24 Temmuz 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerindeki arkeolojik kazılar 40 yıldır devam ediyor. Kazı Başkanı Alman Arkeoloji Enstitüsü''nden Doç. Dr. Andreas Schachner, "Kazılarda şehir kalıntılarını gün ışığına çıkarmayı hedefliyoruz" dedi.

Çorum''un Boğazkale ilçesindeki Hattuşa ören yerindeki arkeolojik kazılar devam ediyor. Hattuşa ören yerleri Kazı Başkanı Alman Arkeoloji Enstitüsü''nden Doç. Dr. Andreas Schachner, ''Yukarı Şehir'' olarak belirtilen bölgede yaklaşık 40 yıldır yürütülen kazı çalışmalarının 2009 yılından itibaren ''Aşağı Şehir''de devam ettiğini açıkladı. Bir süre Büyük Kaya üzerinde kazı çalışmaları yapıldığını kaydeden Schachner, şehrin çekirdeğini oluşturan Aşağı Şehir bölgesinin uzun yıllardır kazı alanı olarak kullanılmadığını ifade etti. 2009 yılında Aşağı Şehir''de kazı çalışmalarına başladıklarını dile getiren Schachner, Hititlerin başkenti olan Hattuşa''nın ilk kuruluş bölgesi olan Kral Sarayı ve Büyük Mabedi içine alan bölgenin "aşağı şehir" olarak adlandırıldığını bildirdi. Schachner, "Büyük bir sur ile çevrelenen bu alanın başkent Hattuşa''nın ihtiyaçlarının artması üzerine şehri çevreleyen sur sistemi daha da büyütülerek Yukarı Şehir olarak adlandırılan ve Aslanlı Kapı, Yerkapı, Kral Kapısı, Nişantaşı gibi alanları içine alarak genişletilmiştir'' dedi. Bölge hakkındaki bilgilerin yıllar öncesine dayandığına işaret eden Doç. Dr. Schachner, ''Elimizdeki bilgiler çok yetersiz. Birçok soru cevapsız kalmaktadır. Bu yüzden günümüz teknolojik imkanlarını kullanarak bu bölgede yapılan kazı çalışmaları Aşağı Şehir ve Hititler hakkında bize daha fazla bilgi sunacaktır. Gelişen teknoloji ile Hititler ve Hattuşa hakkında elde ettiğimiz bilgilerin sağlam temeller üzerine oturması için bu bölgede yapılacak olan kazı çalışmaları çok önem arz etmektedir'' şeklinde konuştu.

Şehir Kalıntıları Gün Yüzüne Çıkıyor
Kazılarla şehir kalıntılarını gün ışına çıkarmayı hedeflediklerini anlatan Schachner, "Aşağı Şehir suru ve Büyük Mabet arasında başlatılan kazı çalışmalarındaki hedef, Aşağı Şehir Suru üzerinde bulunan Potern (Yer Altı Geçidi) ile Büyük Mabet arasında kalan ve henüz kazı çalışması yapılmamış bölgede bulunan şehir kalıntılarını gün ışığına çıkartmaktır. Ayrıca Sur üzerinde bulunan bir poterni de eğer iyi korunmuş ise turizmin hizmetine açarak şehre yeni gezi alanları kazandırmaktır. Arkeolojik kazılar çok hassas ve dikkat gerektiren çalışmalar olduğu için kazı çalışmaları da aynı paralelde gelişmektedir. Geçen yıl başlamış olduğumuz kazı çalışmalarında şehir surunun bir kısmını ortaya çıkartabildik. Yüzeye yakın olan Hitit sonrası dönemlere ait tarihi kalıntıların incelenmesinin ardından Hitit dönemi yerleşim alanlarına ulaşılması mümkün olacaktır" diye konuştu. Hattuşa''da yürütülen arkeolojik kazıların yapıldığı bölgeyi ziyaret eden Boğazkale Kaymakamı Murtaza Dayanç, kazılar hakkında kazı başkanı Doç. Dr. Andreas Schachner''den bilgi aldı.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.