Haberler

Konutta büyük faiz fırsatı

Tarih: 25 Temmuz 2010 Kaynak: Bugün Yazan: Selma Şenol
Süleyman Çetinsaya, faizlerin inmez denilen 0.80''li seviyelere indiğini, artık orta sınıfın ev alma zamanı olduğunu söyledi.

konutTBMM Üstün Hizmet Ödüllü inşaatçı Süleyman Çetinsaya, faizlerin inmez denilen 0.80''li seviyelere indiğini, artık orta sınıfın ev alma zamanı olduğunu söyledi. Çetinsaya, konut fiyatlarının da bu yıl ciddi bir yükseliş yaşamayacağını belirterek "Yüksek artış yaparsan satamazsın" dedi.

İş dünyasında yaptığı konutları zamanında ve sorunsuz teslim etmesiyle tanınan ve beş yılda 1 milyon metrekare konut üreten Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, TBMM''den üstün hizmet ödülü aldı.

Geçen yıl vergi rekortmenleri listesine Türkiye''den 98''inci sıradan giren Çetinsaya, sosyal sorumluluk projeleriyle de dikkat çekiyor. Çetinsaya, bugüne kadar Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi, Erciyes Üniversitesi Deneysel Araştırma Labaratuvarı, Melikşah Üniversitesi Sosyal Tesisleri, Kayseri Kızılay Kan Merkezi, Halkalı Hacı Ömer Çetinsaya Camii, TOKİ Avrupa Konutları İlköğretim Okulu, Avrupa Konutları Sağlık Ocağı ve Avrupa Konutları TEM Camii inşaatlarını da tamamlayarak halkın hizmetine sundu.

Süleyman Çetinsaya, ödül sonrası ilk demecini Bugün gazetesine verdi. Türk gayrimenkul sektöründe fiyatların ciddi artmasına neden olacak bir ortam bulunmadığını belirterek "Demir çimento, işçilik gibi maliyetlerde artış olmadan fiyatlarda ciddi bir artış olmaz. Sadece projeler kendi içinde yatırımcıları düşünerek yüzde 5-10''luk artışlar yapabilirler. Yoksa 3 bin olan fiyatın 5 bin olması beklenmemeli" dedi. Türkiye''de ortalama konut fiyatlarının 2 ile 3 bin lira arasında seyrettiğini belirten Çetinsaya, artış yaparken iyi düşünmek gerektiği uyarısında bulunda. Çetinsaya "Çünkü yapmak kadar satmak da beceri ister. Fiyatı artırdığında alıcıyı kesersin, satamazsın. Zaten düşük kar marjı ile toplu konut yapmak durumundasın, yoksa çok kazanayım dersen zorlanırsın" dedi. Faizlerin inmez denilen yüzde 0.80''li seviyelere indiğine işaret eden Çetinsaya, "Yani orta sınıf için ev alma zamanı. Yeni yapılan kaliteli ve sağlıklı binalardan mutlaka ev sahibi olmalalılar" dedi.
İşte Çetinsaya''nın mesajları:

Kent Merkezleri Dönüştürülemiyor
"634 Sayılı Kat Mülkiyet Kanunu değişmeden kentsel dönüşümün kent merkezlerinde gerçekleşmesi mümkün değil. Kat mülkiyet tapusu olan gayrimenkul sahiplerinin rızası olmayınca hiç bir dönüşüm imar planına işlenemiyor. Onun için de mevcut arazilerin dışına çıkıyor, şehir yayılıyor, uzuyor. Kentsel dönüşümün bir kanunu var artık ama yaptırım gücü yok. Yaptırım gücü olmadan işlemez.İstanbul''un üçte ikisi sağlıksız. 40 yıl önce yapılan binalar ekonomik ömrünü tamamlamış vaziyette. Son 15-20 yılda yapılan binalara güvenilebilir, denetimden geçmiş ve son teknolojiye göre yapılmışlar. Ama eski binaları çözmeden şehri kurtaramazsınız"

İstanbul Daha Fazla Genişlememeli
"İstanbul daha fazla genişlememeli. Avrupa yakasında Beylikdüzü, Bahçeşehir, Ispartakule Anadolu yakasında ise Kurtköy ve Sabiha Gökçen artık sınır olmalı. Çünkü daha fazla ilerledikçe maliyetler de yol ulaşım gibi altyapı imkanları da zorlanıyor. Yeni bölgelere artık geçemezsiniz, Karadeniz''e giderseniz ormana yaklaşırsınız, orda da yapılaşma olamaz. Bu çerçeve içinde İstanbul İstanbul''a yeter. Bu genişlemeden sonra biz terkar dönüp şehrin merkezini yapmamız gerekir. Yani 20 yıl içinde içeri girip merkezi toparlıyor olmamız gerekir"

Atakent 3 Geliyor
"Avrupa Konutları markasıyla şu anda Ispartakule 1''i yapıyoruz, kaba inşaatı bitirdi, 12 ayda tamamlarız. Gelecek ay Ispartakule 2''ye başlayacağız, onu da 12 ayda bitiririz. Bir de avam projesi üzerinde çalıştığımız, Halkalı''daki Atakent 3 projemiz var. Hemen Atakent 2''nin devamı olacak, ona yakın 200 dönüm arazide gerçekleşecek. 3 bin konutluk dev bir proje olacak. Kasımda temeli atarız. Arsayı 880 milyon lira hasılat teklif ederek TOKİ''den almıştık. Satışta yüzde 25 peşinat, yüzde 75 banka kredisi dışında bir ödeme planımız olmayacak."

Bizdeki Kazanç Bankalarda Yok
"Bizler sadece ev sahibi yapmakla kalmıyor, yatırımcı kesimi de memnun ediyoruz. Yaptığımız konutlar değerleri itibariyle ilk alanlara kazandırıyor. Çünkü onlar 2 yıl önce parasını bu inşaata bağlamışlar, son gelenlerden farklı olmalılar. Bizim hiç bir projemizde kazanç oranı yüzde 70''in altına düşmez ki bu kazanç da şimdi bankalarda yok. Onlar yıllık yüzde 7-8 faizi ancak veriyorlar.

Bugüne kadar Avrupa Konutlarını marka yapmaya çalıştık, şimdi şirketimizi GYO yapma hazırlığındayız. İki yeni şirket kurduk. Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme ve Atakent Turizm Yatırım AŞ ile gayrimenkul geliştirme ve turizm sektörlerinde daha da güçleneceğiz. Avrupa Gayrimenkul Geliştirme ile AVM''ler konusu ele alınacak.".

Merkezdeki Eski Konutlar Değer Kaybediyor

"1980- 85''li yılllarda Emlak Konut, Ataköy 9 ve 10. kısımdaki 3 bin konutu 10 yılda yapabilmişti. Biz 3 bin konutu artık 22 ayda yapabiliyoruz. Zaman içinde inşaatın teknik ve teknolojisi de değişiyor. Eski yorgun binalar yaptırım gücü olan bir kentsel dönüşüm yasasının ardından zaman içinde yenilenebileceği kanaatindeyim biz yenilerini yaptıkça, yeni siteler oluşturdukça mesela İstanbul''un Bakırköy semti kaliteli değerli bir yerdir. Ama bakın, bütün binaların cephesinde satılık kiralık levhaları var. 10 yıl önce 100- 200 milyon dolara alamayacağınız daireleri 60-80 bin dolara alabiliyorsunuz, değerleri düşmüş.

Neden? Yeni yapılar oldukça insanlar eskilerinden taşınıyorlar. Buralar boşalıyor, sonra ne olacak? Bu yapıların sahipleri artık buna bir dur demek zorunda kalacak ve kentsel dönüşüm fiili olarak başlayacak. Dolayısıyla bizler yeni yapıları yaptıkça merkezdekileri aslında aslında kentsel dönüşüme de zorlamış oluyoruz. Ancak gelecekte en iyi primi İstanbul''un merkezinde eski binaların kentsel dönüşümle kazanıldığı yerler sağlayacak. Çünkü aslında insanlar çok da uzaklara gitmek istemiyorlar"

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.