Haberler

Gaziantep kültürü, özel stantlar ile tanıtılacak

Tarih: 26 Ağustos 2010 Kaynak: Yeni Asır
79''uncu İzmir Enternasyonel Fuarı''nın bu yılki onur konuğu olan Antep''in tarihi, mutfağı ve modern kent yapısı için özel bir alan yaratılacak.

79. İzmir Enternasyonel Fuarı''nın onur konuğu ili Gaziantep zengin kültürel tarihi, kendine has lezzetleri ile mutfağı, modern kent yapısı ile tanıtılacak. Gaziantep standının tasarımınnı gerçekleştiren Turrek Fuar ve Sergi Sistemleri Genel Müdürü Ahmet Baraçlı, "Dünyada eşi benzeri olmayan Tek Mars Heykeli özel şovlar eşliğinde sergilenecek" dedi.

Özel Şovlar

10 gün boyunca İzmir Kültürpark''ta ziyaretçilerini ağırlamak için hazırlanan bin 750 metrekarelik Gaziantep standında, kentin Batı ile Doğu arasında "Kültür yolu" olduğu vurgulanacak. Yöresel el sanatları, bakırcılık, sedef kakmacılığı, kutnuculuk, yemenicilik, gümüş işlemeciliği gibi birçok sanat ve zanaat eserleri sergilenecek.

Kurtuluş Savaşı''nda verdiği mücadelenin anlatılacağı ve dönemin izlerini taşıyan sergilerin de yer alacağı stand hakkında bilgi veren Turrek Fuar ve Sergi Sistemleri Genel Müdürü Ahmet Baraçlı ile Genel Müdür Yardımcısı İlkin Afsin Baraçlı, "Roma mirasının üzerinde bulunan Gaziantep''te anıtsal kalıntılar olarak ortaya çıkan Zeugma Antik Kenti''nden ve mozaiklerden farklı örnek ve tanıtımlar yer alacak. Sadece bununla kalmayıp usta eller tarafından hazırlanacak mozaikler fuar boyunca yeniden hayat bulacak. Dünyada eşi benzeri olmayan savaşı ve bereketi simgeleyen Tek Mars Heykeli özel şovlar eşliğinde sergilenecek" diye konuştu.

Kaleye İlgi

Gaziantep Kalesi''nin tüm alana hakimiyet kurmuş görünütüsünün eşliğinde, tarihi kır kahvesi, Bakırcılar Çarşısı, Masal Park, Naib Hamamı''ndan yapılan modellemeler de yine alanda yer alacak. Mozaik uygulamalar ve Gaziantep görünütüleri ile tüm alanda Gaziantep''in tanıtımı yapılacak.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.