Haberler

Rousseau''nun babası Topkapı''da saatçiydi

Tarih: 26 Ağustos 2010 Kaynak: Sabah
Fransız Devrimi''nin ''ilham kaynağı'' sayılan yazar ve filozof Jean Jacques Rousseau''nun babası Isaac Rousseau''nun, 1705''te geldiği İstanbul''da tam 6 yıl boyunca Topkapı Sarayı''nda saat yaptığını ve bozulan saatleri tamir ettiğini biliyor muydunuz?

Osmanlı tarihinin renkli ama çok az bilinen bu yıllarına "İstanbul 2010" dergisinde yer alan bir haber ışık tutuyor. Habere göre, Rousseau''nun babası Cenevreli ''zanaatkâr'' Isaac Rousseau, 18''inci yüzyılın hemen başında İstanbul''a gelerek Beyoğlu''nda bir eve yerleşti.

Baba Rousseau, tam 6 yıl boyunca Topkapı Sarayı''nda saat tamiriyle uğraştı. Yaptığı saatlerle büyük bir beğeni kazanan baba Rousseau, özel tasarımlı saatleri altınla, mineyle ve gümüşle işliyordu.

Isaac Rousseau''nun İstanbul''a geliş nedenini ve burada geçirdiği yıllarını Jean Jacques Rousseau uzmanı Remy Hildebrand şöyle anlatıyor: "Cenevre''den ayrılarak saat konusunda bir ticaret ağı oluşturmak istemişti. Olası nedenlerden biri de, yakın tarihlerde kaybettiği annesinden kalan ufak miras sayesinde bu yolculuğu sağlayabilecek duruma gelmiş olmasıdır.

İstanbul''u tercih etmesinin nedeni Osmanlı dünyasının büyüsüydü. Elbette finans ve ekonomi anlamında buranın bir kavşak oluşunun büyük etkisi var bu tercihte. Jean Jacques Rousseau da babası gibi en azından son yıllarını İstanbul''da geçirmek istemiş ama teklifsiz, tümüyle yabancı bir yere nasıl kalkıp gidebilir? İşte buna cesaret edememiş."
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.