Haberler

Ülke Tesislerinde Asbestli Gemilerin Sökümü Durdurulmalı

Tarih: 27 Ağustos 2010 Kaynak: Birgün Yazan: Serdar Sağlam
Çevre ve Orman Bakanlığı asbestli ürünlerin tamamen piyasaya sürülmesini yasaklayan yönetmelik değişikliğini Başbakanlığa gönderdi. Konuyla ilgili BirGün''e açıklama yapan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası(ÇMO), yeni yönetmelikle asbestin kansere neden olduğunun açıklanmasından 72 yıl sonra asbest kullanımının nihayet Türkiye''de yasaklandığını belirtti. Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 1938''de asbestin kansere neden olduğunu açıklamıştı.

Asbestli İçme Suyu Hatları Sökülmeli

Asbest kullanımının yasaklanması ile halk sağlığı açısından büyük bir tehditin ortadan kalktığını belirten Çevre Mühendisleri Odası açıklamasında, buna karşın bu yönetmelik değişikliğiyle yetinilmemesi gerektiği vurgulandı. Açıklamada, "Özellikle bir yalıtım malzemesi olan asbestin yapı malzemelerinde kullanılması engellenmeli, otomotiv sektöründe asbest kullanımının önüne geçilmeli, gemi söküm işlemlerinin yoğun yapıldığı tersane bölgelerinde ortaya çıkan asbestli atıklar doğru yönetilmeli ve özellikle asbestli içme suyu hatlarının bir an evvel sökülerek bertaraf edilmesi gerekmektedir. Tüm bunların gerçekleştirilebilmesi için de halk sağlığını gözeterek hareket eden, sağlıklı ve güçlü bir denetim mekanizmasının da oluşturulması gerekmektedir" denildi.

Çalışma Bakanlığı''na Çağrı

Çevre Mühendisleri Odası, asbestin işçi sağlığına verdiği zararın önüne geçilmesi için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nın da duruma sahip çıkması gerektiğini bildirdi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Asbestin işçi sağlığı ve halk sağlığı dair açısından on yıllara uzanan kanser riskini yok etmenin tek çözümü, asbest içeren tüm ürünlerin ithalinin, pazarlanmasının, üretilmesinin, işlenmesinin, kullanılmasının yasaklanmasıdır. Bu yasağa tehlikeli atık olarak asbest içeren gemilerin ülkemize getirilerek sökülmesi de dahil edilmeli ve ülkemiz tesislerinde gemilerin söküm işlemi, gemide bulunan asbestin ilgili ülkede temizlenmesinden sonra yapılmalıdır. Bu noktada sadece Çevre ve Orman Bakanlığı''nın değil Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı''nın da duruma sahip çıkması ve bir an evvel asbestli gemilerin sökümü işlemini durdurması gerekmektedir."

Yapı Malzemelerinde Kullanılıyor

Asbest ya da amyant, ısıya, aşınmaya ve kimyasal maddelere çok dayanıklı lifli yapıda kanserojen bir mineral. Çok iyi bir yalıtkan madde olan asbest çoğunlukla yapı malzemelerinde ve gemi yapımında kullanılıyor. Asbest solunum ya da içme suyu yoluyla vücuda girdiğinde başta kanser olmak üzere çeşitli hastalıklara yol açıyor.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.