Haberler

1052 firma, İzmir Fuarı''nda yeni iş bağlantıları kuracak

Tarih: 27 Ağustos 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Murat Şahin, Rıdvan Körpe
Bugün kapısını 79. kez açacak olan Uluslararası İzmir Fuarı''na 803''ü yerli, 249''u yabancı olmak üzere 55 ülkeden katılımcı bekleniyor.

Türkiye''nin ilk uluslararası fuarı olan Uluslararası İzmir Fuarı (İEF) bugün 79. kez kapılarını ziyaretçilere açıyor. Gaziantep ilinin onur konuğu olduğu 79. İEF''in ana teması ise "enerji" olacak. 803''ü yerli, 249''u yabancı 1052 firmanın yer alacağı 79. İEF''ye, 55 ülkeden katılımcı bekleniyor. 5 Eylül''e kadar sürecek fuarı, yaklaşık 1.5 milyon kişinin ziyaret edeceği tahmin edilirken, fuar giriş ücretleri ise tam 2 TL, öğrenci 1 TL olarak açıklandı.

Fuarın açılışını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Sanayi Bakanı Nihat Ergün ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gerçekleştirecek. Geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Fuar Açıkhava Tiyatrosu''nda 18.30''da yapılacak açılış törenine İzmir milletvekilleri ve belediye başkanları da katılacak. Açılışın ardından Bakan Ergün, Bakan Şimşek ile CHP lideri Kılıçdaroğlu standları gezecek.

Yelken Yarışları

Ana temanın bu yıl "enerji" olduğu İEF''de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı''nın katkılarıyla İsmet İnönü Sanat Merkezi''nde 2-3-4 Eylül 2010 tarihlerinde Uluslararası Enerji Türk Zirvesi gerçekleştirilecek. Zirvede enerji sektöründe yaşanan değişimler, yenilenebilir enerji politikaları, şehirlerde enerji tüketimi ve enerji verimliliği ve şehirlerin enerji kaynakları potansiyeli gibi birçok konu ele alınacak. Fuarda oluşturulan Enerji Özel Bölümü''nde ise 25 firma yer alacak.

Her yıl birbirinden farklı etkinliklere evsahipliği yapan İEF''de bu yıl enerji, bilişim-iletişim, tekne-yat, yöresel ürünler, kitap, gıda, mobilya, otomotiv-ticari araçlar-iş makineleri ve satış alanı olmak üzere 9 bölüm oluşturuldu. Bu bölümlerle ilgili katılımcı firmaların açık ve kapalı alanlarda stantları bulunuyor.

İEF''de geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yıl da, yalnızca profesyonel ziyaretçilere açık olan "Tekne-Yat Özel Bölümü" oluşturuldu. Etkinlik kapsamında fuara 41 firma katılıyor. Fuarda ayrıca Ege Açık Deniz Yat Kulübü''nün ve Konak Pier''in katkılarıyla Pasaport İskelesi''nde Yelken Yarışları 79. İEF Kupası ve 2010 Jet Sporları Zafer Kupası düzenlenecek. Pasaport İskelesi Konar Pier''de ise çeşitli tekneler sergilenecek.

Orkide Türkü Şenliği

Geçen yılın ana teması olan ''İletişim Teknolojileri ve Telekomünikasyon''dan hareketle, firmaların talepleri doğrultusunda oluşturulan Bilişim ve İletişim Özel Bölümü, İzmir Uluslararası Fuar Alanı 1-B no''lu holde gerçekleştirilecek. 11. Orkide Türkü Şenliği ile Yöresel Lezzetler ve 10. Orkide Dünya Mutfakları Festivali ise müziği ve lezzeti İEF''de buluşturacak.

İEF kapsamında 10. kez düzenlenen ve Kültür ve Turizm Bakanlığı''nın katkılarıyla gerçekleştirilecek olan Sinema Burada Festivali''nin bu yılki onur konukları usta sinema sanatçıları Ediz Hun ve Şerif Sezer olacak. Korku filmleri temasının işleneceği festival kapsamında ücretsiz film gösterimleri ve ''Neden Korkuyoruz'' konulu bir panel yapılacak.

Mesiri Bütün Dünya Tanıyacak

Manisa''yı Mesiri Tanıtma ve Turizm Derneği Başkanı Ufuk Tanık, 79. Uluslararası İzmir Fuarı''na Manisa''yı temsil etmek ve mesir macununun tanıtımını yapmak amacıyla dernek olarak ilk kez katılacaklarını açıkladı.

Tanık, ilk kez mesir macununun tanıtılması amacıyla fuar alanında stant açacaklarını söyledi. Kurulacak 32 metrekarelik stantta, Manisa İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ile birlikte Manisa''nın tarihi ve kültürel ürünlerinin yer aldığı kitapçık ve broşürleri de ziyaretçilere dağıtacaklarını anlatan Tanık, "Stantta kuracağımız Sultan Camii maketinden, fuarı ziyarete gelen vatandaşlara mesir macunu saçımı yapacağız. İnsanların ilgisini çekerek, önümüzdeki yıl yapılacak mesir törenlerine katılımlarını sağlayacağız. Manisa''da yaşanan heyecanı bir kez de fuarda yaşatacağız" diye konuştu.

Pazar Oluşturulacak

Fuara yerli ve yabancı birçok firmanın katıldığını vurgulayan Başkan Tanık, bu firmalar ile ikili diyaloglara girerek yeni pazarlar oluşturmayı amaçladıklarını dile getirdi. Bu yıl piyasaya çıkardıkları mesir çayını da fuarda tanıtacaklarını kaydeden Tanık, "Tüm İzmirli ve Manisalıları 27 Ağustos-5 Eylül arasında fuarın yöresel ürünler özel bölümüne bekliyoruz" çağrısında bulundu.
Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.