Haberler

Japon bahçesinde serinlemeye ne dersiniz?

Tarih: 27 Ağustos 2010 Kaynak: Zaman Yazan: Fatma Turan
Sıcaklardan bunaldığımız şu günlerde, "Kafamı dinleyeyim, ağaçların gölgesinde serinleyeyim, bir de gürül gürül akan şelalenin sesi olsa ne iyi olur." düşüncesindeyseniz Japon bahçesine yolunuz muhakkak düşmeli. Sarıyer Baltalimanı''ndaki bu şirin bahçede Japon kültürünün izlerine rastlamanız mümkün.

Bundan 120 yıl önce 2. Abdülhamid Han tarafından Japonya''ya Ertuğrul Firkateyni gönderilir. Ancak gemi burada batar. Japonlar ise büyük bir dostluk örneği göstererek kurtarma çalışmalarında Türklere yardım eder. O gün bize gösterilen dostane çabalar bugünlere yansır. "Aynı dili konuşanlar değil, aynı duyguyu paylaşanlar anlaşır." diyor ya Hz. Mevlânâ, Türkler ve Japonlar da ezelden beri aynı duyguyu taşıyan iki millet olmuş. Sarıyer Baltalimanı''ndaki ''Japon Bahçesi'' de bu duyguların bir yansıması olsa gerek. Japon kültürünün izlerini taşıyan bahçe, 2003 yılında yapılmış ancak 2010 ülkemizde Japon Yılı olarak kutlandığı için İstanbul Avrupa Kültür Başkenti Ajansı, bahçeye bir Japon inceliğinde yeniden el atma gereği duymuş. Uzakdoğu''ya ait özelliklerin serpiştirildiği bahçede şelale, doğal gölet, ada, adayı her iki yönde kıyılara bağlayan taş ve ahşap köprüler bulunuyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile kardeş şehir Shimonoseki Belediyesi''nin işbirliğiyle yapımı tamamlanan Japon Bahçesi, "İstanbul''a Dünya Bahçeleri Projesi"nin ilk örneğini oluşturuyor. Bahçeyi inşa etmedeki amaç, Türk ve Japon halklarının kardeşlik duygularının geliştirilmesi ve her iki ulusun birbirlerini daha iyi tanımaları. Sıcaklardan bunaldığımız şu günlerde, "Şöyle kafamı dinleyeyim, ağaçların gölgesinde serinleyeyim, bir de gürül gürül akan şelalenin sesi olsa ne iyi olur." düşüncesindeyseniz Japon bahçesine yolunuz muhakkak düşmeli.

Japon bahçelerinde neler olur?

Dağlardan ovalara, şelalelerden okyanuslara kadar tabiatın gücüne insan gücünün yetmediği anlatılır Japon bahçelerinde. İşte bu nedenle bahçeler, yalnızca bahçe değil, bir sanattır aynı zamanda. Japon ulusunun en değerli kültür hazinelerinden biri çay seremonisi. Japon anlayışına göre bu seremoni, dünyevi ihtiraslardan sıyrılıp iç âleme dönüşü simgeler. Çay seremonisi, Chaseki''de (Çayevi) yapılır. Çayevine geçişte, kişinin manevi huzura ulaşmasını sağladığına inanılan taştan yapılmış su çanağı ve taş fenerler yer alıyor. Bahçenin büyük bölümünü oluşturan mekan, granit kayasından elde edilen çakıllardan yapılmış. Beyaz çakıldan oluşturulan bu bahçe suyu temsil ederken, çakıl ise saflığı sembolize ediyor. Yeri gelmişken hemen söylemeliyiz, bahçede her şey tamam da burada çayevi bulunmasına rağmen çay hizmeti verilmiyor ne yazık ki. Öyle ya bu serin mekânda Türklerin vazgeçilmez içeceği olan tavşan kanı çayımızı da yudumlayabilseydik ne iyi olurdu!

Bahçeyi 4 bin 850 ağaç ve bitki süslüyor

1,3 milyon liraya mal olan bahçeye 4 bin 850 ağaç ve bitki dikilmiş. Japon kamelyasından kiraz ağacına kadar... Bahçenin Japon kültürünü yansıtan iki kapısı, bir çeşmesi, bir de kuru bahçesi (Granit kayasından elde edilen çakıllardan yapılan bahçelere deniyor. Yapısıyla suyu temsil ediyor.) bulunuyor. Japon kültürünü tanıtan yepyeni kültür penceresini siz de aralayabilirsiniz.

Kasuga tourou (Kasuga feneri): Birçok tapınakta görülebilecek pratik fenerlerin en büyük özelliği uzun bir çubuğun üzerine yerleştirilen büyük ışık sepeti olması. Bu fenerler, bahçeyi dolaşan yolun üzerine yerleştirilirler. Japon bahçelerinde en çok görülen fener çeşidi ''Kasuga feneri''dir.
Yukimi tourou (Üç ayaklı taş fener): Genellikle su üzerinde yansımalar oluşturmak amacıyla bahçelerdeki göletlerin yakınında kullanılıyor. Üç ayaklı olan fenerin tepesi yuvarlak ve altıgen şeklinde oluyor.Misaki tourou (Misaki feneri):
Deniz fenerinden esinlenerek yapılan bu fener, bahçedeki su üzerine yansıyarak dalgalı bir görüntü oluşturuyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.