Haberler

Ayder Yaylası''nda artık geçmişe ağıt yakılmayacak, geleceğe bakılacak

Tarih: 7 Eylül 2010 Kaynak: Radikal Yazan: Muhammet Kaçar
Hiçbir koruma kalkanının koruyamadığı Ayder Yaylası için bir kez daha imar planı hazırlanıyor. Rize''nin Ayder Yaylası, 1987 yılından itibaren art arda çıkarılan kararlarla turizm merkezi, belediye mücavir planı, milli park, sit alanı ve son olarak da kültür ve turizm koruma gelişim bölgesi ilan edildi. Ancak koruma gerektiren tüm bu kararlara karşı yaylada yine de betonarme binaların yükselişi engellenemedi.

Bunun üzerine Çamlıhemşin Belediyesi Ayder için yeni Revize İmar Planı hazırlandı. Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''nda görüşülecek yeni imar planın onaylanması halinde yeni düzenlemeler gelecek.

Ayder''de çarpık yapılaşmanın kökeni, 30 yıl öncesine uzanıyor. "Geçmişe ağıt yakmak sorunu çözmüyor. O nedenle biz bir revize imar planı hazırladık" diyen Çamlıhemşin Bağımsız Belediye Başkanı İdris Lütfü Melek, Belediye Meclisi''nde oybirliğine yakın oyla kabul edildikten sonra, planı onay için Trabzon Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu''na gönderdiklerini açıkladı.

Planda ne var?
Plan 1''inci derece sit alanlarının sıkı korunmasını içeriyor. Yapı yoğunluğunu çoğaltmıyor. Kat yüksekliğini sınırlıyor. Önceki plan, yayla içerisindeki her eve 5 metre genişliğinde araç yolu öngörüyordu. Yeni planla bu patika yola dö-nüştürülmüş. Yayla içine araç girişine izin verilmedi. Vatandaşlar evlerine yapılacak yürüyüş yollarıyla ulaşacak. Ayrıca bu yol güzergâhından su ve elektrik hatları evlere götürülecek. Yeşil alanlar artırılacak. Evi, arazisinin yüzde 30''unu geçenlere yeşil alan satın alma zorunluluğu getirildi. Yaylada ev sahibi yeşil alanı varsa evininin çevresinden, böyle bir imkan yoksa yaylanın başka bir alanından satın alacak. Yeni ev yapanlar da arazinin ancak yüzde 30''una ev yapacak, diğer alan yeşil olarak kalacak. Ayrıca betonarme binalarında ahşapla kaplanması planlanıyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.