Haberler

İzmir''e beşinci vakıf üniversitesi geliyor

Tarih: 15 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Karşıyaka Belediye Başkanı Cevat Durak, kamu üniversitesinden umudunu kesince, ilçeye özel bir eğitim kurumu kazandırmak için proje hazırladı.

İmar planlarına üniversite alanını işleyen ilçelerden biri olan Karşıyaka''ya yeni bir üniversite kurulacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi''nden (TBMM) onayı çıkan kamu üniversitesi Katip Çelebi''nin ilçeye gelmesi için yoğun çaba gösteren Belediye Başkanı Cevat Durak, umduğunu bulamayınca özel üniversite kurulması için çalışma başlattı. Yeni kamu üniversitesinin henüz nereye kurulacağı belli olmazken Başkan Durak, özel bir üniversite ile işbirliği yaparak proje hazırladı. Örnekköy''de planlara işlenmiş alanda vakıf üniversitesi kurulmasına karar verildi. İstanbul Bilgi Üniversitesi''nin desteği ile kurulacak yeni üniversitenin ayrı bir yapısı, özerk statüsü olacak. Üniversite''nin ilk etapta 11 farklı fakültesi olacak.

Çehre Değişecek

Üniversitenin kısa zamanda hayata geçmesi için bütün gayretleri eli çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Cevat Durak, üniversitenin projelerinin çıktığını söyledi. İstanbul Bilgi Üniversitesi ile birlikte başlattıkları çalışma tamamlandığında İzmir''in yeni bir vakıf üniversitesine daha kavuşacağını dile getiren Durak, üniversitenin adının Karşıyaka Bilgi Üniversitesi olacağını sözlerine ekledi. Durak, "Karşıyaka, her zaman İzmir''in ışıldayan yüzü oldu. Kültürle buluşma noktasında bir üniversitemizin olmayışının eksikliğini her zaman hissettik. Kentin kuzeyinde bir üniversite yok.İzmir''in kuzeyinde kurulacak bir üniversite kentin geleceğini de şekillendirecektir" dedi.

Engel Olundu

Nazım İmar Planı''na işledikleri Örnekköy''deki 500 dönümlük arazinin Çevre Orman Bakanlığı tarafından kısıtlandığını ifade eden Başkan Durak, "Alanın büyük bölümü bakanlık tarafından ağaçlandırılacak alan olarak belirlendi. Biz de duruma itiraz ettik. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''nun da katkıları ile yaklaşık 300 dönümlük alanımız imar planlarında üniversite alanı olarak ayrıldı. Arazinin yapısı engebeli olduğu için yeri üniversitenin projesi de alana uygun olacak. Üniversitenin ayrı bir yapısı olacak. İstanbul''a bağlı bir birim gibi çalışmayacak. Kendi tüzel yapısı ile faaliyet gösterecek" dedi. Durak, üniversitede 11 farklı fakültenin yer alacağını da sözlerine ekledi.

İzmir''deki Üniversiteler


Devlet
Üniversiteleri
Dokuz Eylül Üniversitesi
Ege Üniversitesi
Yüksek Teknoloji Üniversitesi
Katip Çelebi Üniversitesi

Vakıf
Üniversiteleri
İzmir Ekonomi Üniversitesi
Yaşar Üniversitesi
İzmir Üniversitesi
Gediz Üniversitesi
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.