Haberler

"Pasaport''a şemsiye projesi istiyoruz"

Tarih: 15 Eylül 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Bulut Bagatır
Büyükşehir''in Konak Pier ile Kantar Karakolu arasında bulunan bölgedeki işletmelere ait şemsiyelerin kaldırılması ile işlerinin azaldığını söyleyen esnaf, sorunlarına çözüm bekliyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından, Konak Pier ile Kantar Karakolu arasında bulunan bölgedeki işletmelere ait şemsiyelerin kaldırılması nedeniyle işlerin azalması esnafı çileden çıkardı. Bölgenin tamamen güneş altında kaldığını söyleyen esnaf, "O günden bu yana güneş batana kadar bir tek müşteri bile gelmiyor. Ekonomik olarak çökme noktasına geldik. Sorunumuzun acil çözülmesi için bir şemsiye projesi istiyoruz" dedi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırılan şemsiyeler nedeniyle Pasaport esnafı kara kara düşünüyor. İzmir Fuarı ve Dünya Basketbol Şampiyonası''nda binlerce yerli yabancı turistin İzmir''e geldiğini söyleyen esnaf gelen turistlerin mekanlarında oturamadığından yakındı. Gelen insanın güneş nedeniyle hemen kalktığını belirterek, "Biz buraya işgaliye ödüyoruz ancak kullanamıyoruz" dedi. İşletme olarak sıradan şemsiyeleri kabul edilmediğini ve ve bu sorunun bir projeyle çözülmesi gerektiğini savunan esnaf, "6-7 adet proje hazırladık ve sunduk. Fakat onaylanmadı. 1. Kordon için hazırlanan projeler kabul gördü. Biz üvey evlatmıyız ki bizim sunduğumuz projeler reddediliyor" dedi.

1 Sıra Fazla

Kendilerine şemsiyeler nedeniyle ayrılan yeri aştıklarının söylendiğini belirten işletme sahipleri, "Bize ayrılan yer 2.40 metre. Bu sınır uygun görüldü. Biz de uygun gördük. Bazen cephesi dar olan esnaf arkadaşlarımız müşteri yoğun olduğu zamanlarda 1 sıra fazla masa koyuyor. Anlamadığımız nokta ise bizim şuçumuz yokken neden hepimiz cezalandırılıyoruz" dedi. Aynı bölgede bazı yerlerde insanların adım atacak yeri olmadığını söyleyen esnaf kendilerine verilen sınırı aşmadaklarını ve insanların yürüyüş alanını engellemediklerini söyledi.

Bu İnsanlara Yazık Değil mi?

50 senedir Pasaport''ta gezen vatandaşın kendilerine, ''Burada artık çay içemiyorum'' dediğini söyleyen işletme sahipleri İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocağlu''na seslenerek, "Herkes mağdur olmuş durumda. Şemsiyeler kaldırıldıktan sonra çalışanlarımızın yarısını işten çıkarmak zorunda kaldık. Zaten işsizlik varken bu işçilere yazık değil mi? Sadece akşam saatleri iş yapabiliyoruz. Bize yazık değil mi? Tekrar eski işlerimize dönmek istiyoruz. Belediyenin vereceği şemsiye projelerine biz razıyız. Sadece buraya bir proje istiyoruz ki tekrar iş yapabilelim" dedi.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.