Haberler

"Turizmde iyiye gidiyoruz"

Tarih: 16 Eylül 2010
Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Türkiye''nin, tarihsel ve doğal zenginlikleri ile turizmde bir dünya markası olma yolunda olduğunu belirtti.

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türk turizminin iyi yolda olduğunu, bu yolda çabalar ve çalışmaların devam edeceğini söyledi.

Antalya''nın Demre ilçesinde dinlenen Bakan Günay, TRT''nin canlı yayımlanan ''''Keyif Peşinde'''' programında yaptığı konuşmada, Türkiye''nin, tarihsel ve doğal zenginlikleri ile turizmde bir dünya markası olma yolunda olduğunu belirtti. Bu kadar tarihsel ve doğal zenginliğin bir arada olduğu dünyada çok az ülke bulunduğuna işaret eden Günay, turizmde aranan her alternatifin Türkiye''de olduğunu kaydetti:

Günay, şöyle konuştu:

''''Bu kadar kültürün ve uygarlığın bir arada olduğu başka bir ülke yok. Bakanlık olarak hiçbir dönemi ayırmadan, Anadolu topraklarının altında yatan uygarlıkları yeryüzüne çıkarıyoruz. Demre''deki kazılarda da Türkiye''de ayakta kalan Roma döneminin en büyük antik pazarını ortaya çıkardık. Andriake Liman Kenti''ni ortaya çıkarıyoruz. İki yılda muhteşem bir kent ortaya çıktı. Liman tesisleri, agorası, Yahudi tapınağı ile yeni kent turizmin hizmetine sunuluyor. 900 yıllık bir Bizans kilisesini toprağın yedi metre altından yeryüzüne çıkardık.''''

Likya Uygarlığı''nın önemli kentlerinden Patara, Arykanda ve Myra''da yoğun biçimde kazıların sürdüğüne dikkati çeken Kültür ve Turizm Bakanı Günay, Antalya''nın her yanından tarih fışkırdığını söyledi. Tüm bu eserleri ortaya çıkararak, restore ederek, insanlığın ve Türk turizminin hizmetine sunduklarını vurgulayan Bakan Ertuğrul Günay, ''''Yaptığımız ve yapacağımız çalışmalarda doğayı ve tarihi koruyarak turizm yapmak istiyoruz. Bu yolda çaba harcıyoruz. Türk turizmi iyi yoldadır, bu yolda çabalar ve çalışmalar devam edecektir'''' diye konuştu.

Bergama''daki Allianoi Antik Kenti''ne de değinen Bakan Günay, buradaki barajın yıllar önce ihale edildiğini ve yapımının gerçekleştirildiğini belirtti. Bir tarafta kentin kurtarılmasını isteyen gruplar, diğer tarafta barajda hemen su tutulmasını isteyen üreticiler olduğuna işaret eden Günay, ''''Bu kadar tartışma sonucunda ne yapılabilir onu düşünüyoruz'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.