Haberler

Günay: Allianoi duyarlılığı abartıldı

Tarih: 22 Eylül 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Ahmet Acar
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Allianoi Antik Kenti'yle ilgili kamuoyu duyarlılığının abartıldığını savunarak, "Atılan her adıma çevreden, yargıdan müdahale isteniyor" dedi.

Günay, yazlık evinin bulunduğu Antalya'nın Demre ilçesinde, yöredeki antik kentleri geziyor ve arkeolojik kazı alanlarında incelemeler yapıyor. Günay, antik Andriake Liman Kenti'ni gezisi sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Günay, bilimsel kurulların çok uzun süreden beri Allianoi'yle ilgili incelemeler yaptıklarını anımsattı. Uygulamalarda bu raporlar doğrultusunda hareket edildiğini kaydeden Günay, "Allianoi konusunda abartılı bir kamuoyu duyarlılığı geliştirildi. Atılan her adıma çevreden, yargıdan müdahale isteniyor. Allianoi konusundaki duyarlılığı paylaşıyorum. Nihayet defalarca ifade ettiğim gibi orada 15 yıl önce ihale edilmiş, yıllar önce yapısı gövdesi tamamlanmış bir baraj var. Çevre halkı o barajdan yararlanmak istiyor. Biz de kurul kararları doğrultusunda orada önlemler almaya çalışıyoruz" dedi. Günay şöyle devam etti: "Basında haberler gördüm ‘üzerleri çimentoyla kapatıldı' diye. Arkadaşlarımı yerinde incelemeler yapmaları konusunda talimatlandırdım. Bildiğim kadarıyla Horasan harcı kullanılıyor. Yapılara zarar vermeyecek maddeler kullanılması konusunda dikkatli davranıyorlar."

ÇMO: Bakan çaresiz

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO), Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Allianoi ile ilgili değerlendirmelerinin, çaresizliğini ortaya koyduğunu savunarak, "Bu çaresizliğin arkasında basiretsizliği vardır" açıklaması yaptı. ÇMO, Günay'ı istifaya çağırdı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.