Haberler

İDO ve Şehir Hatları ayrı şirket oldu

Tarih: 22 Eylül 2010 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
Başkan Kadir Topbaş, Şehir Hatları vapurlarının özelleştirilecek olan İDO'dan ayrılarak İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle kurulan yeni şirkette toplandığını açıkladı.

Saraçhane Belediye Sarayı'nda Deniz Eğitim Komutanı Koramiral Recep Bülent Bostanoğlu'nu kabul eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, görüşmenin ardından gazetecilerin gündemle ilgili sorularını cevaplandırdı.

Şehir Hatları ayrı bir şirket olarak belediye bünyesinde
İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin Şirketlerinden İDO'nun (İstanbul Deniz Otobüsleri AŞ) halka arz çalışmalarının son noktaya geldiğini belirten Başkan Kadir Topbaş, bu kapsamda 1851 yılından beri şehir içi deniz taşımacılığı yapan Şehir Hatları'nı İDO'dan ayırarak, İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ ismiyle yeni bir şirket kurulduğunu açıkladı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin bünyesinde olan bu yeni şirketin Boğaziçi, Haliç ve Adalar'da hizmet vereceğini ifade eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu;

"Diğer belediye şirketlerimizin ortak olduğu tamamı Büyükşehir Belediyemize ait yeni bir şirket kurmuş olduk. 5 milyon TL sermayeli yeni şirketimiz 14 hatta 34 gemiyle hizmet vermeye devam edecek. Halka arzını, yada satışını düşündüğümüz İDO'yu ise; şehir içi deniz otobüsü seferleri ile İstanbul dışına yönelik feribot seferleri yapacak şekilde düzenledik. Yani 1851 yılından bu yana Şehir Hatları vapurlarını belediye olarak bünyemizde tutmuş oluyoruz. Bunla ilgili çalışmalar tamamlandı. Şirket kuruldu, genel müdürü atandı."

Ayrılma İDO'nun değerini düşürmez
Bu düzenlemeyle İDO'nun satış değerinin düşmeyeceğinin altını çizen Kadir Topbaş, "Başından beri düşünerek çalışmaları buna göre yaptık. Yani şehir hatlarını hep İDO'dan ayırmak istedik. Zaten Şehir Hatları, İstanbulluların yoğun olarak kullandığı kent içi ulaşım hizmeti veriyor. Onu bünyemizde tutuyoruz. Diğer feribot ve deniz otobüsleri ile programımıza aldığımız Ambarlı-Bandırma arasında yapılacak ro-ro taşımacılığını İDO üstlenecek. İDO'nun özelleştirmesini bir bütün olarak değerlendirip, önümüzdeki aylarda halka arz yada blok satış yoluyla gerçekleştireceğiz" diye konuştu.

"Hafta sonuna kadar trafiği dikkatli kullanın"
Başkan Kadir Topbaş, trafikle ilgili bir soru üzerine; İstanbul'un 14 milyon nüfusu ve 3 milyona yakın öğrencisiyle ülke ölçeğinde bir şehir olduğunu ve okulların açılmasıyla 13 bin civarında servisin trafiğe çıktığını hatırlatarak, şunları kaydetti;

"İstanbullular geçmiş yıllarda uyarılarımızı dikkate almış ve okulların açıldığı ilk günlerde trafik sıkıntısı yaşanmamıştı. Bu yıl da uyarılarımız dikkate alındı. Ancak ilk gün sis ve yaşanan kazalar nedeniyle kısmi sıkıntılar yaşandı. İstanbullulardan yine rica ediyorum; Hafta sonuna kadar mümkün mertebe özel araçlarını kullanmasınlar, toplu taşımayı tercih etsinler. Bununla ilgili her türlü tedbiri aldık. Gelişen trafik durumuna göre tedbir almaya da devam ediyoruz. İstiyoruz ki trafikte kaos ve sıkıntı yaşanmasın. İkazlarımız dikkate alınırsa bu yıl da okulların açıldığı ilk haftayı sıkıntısız bir şekilde atlatacağımıza inanıyorum."

Şehir Hatları Şirketi Genel Müdürü Süleyman Genç oldu
Başkan Kadir Topbaş tarafından İstanbul Şehir Hatları Turizm Sanayi ve Ticaret AŞ Genel Müdürlüğü'ne atanan Süleyman Genç, Gemi İnşa ve Makina Mühendisi.

Süleyman Genç, 1979 yılında Pertevniyal Lisesi'nden, 1985 yılında da İTÜ'den "Gemi İnşa ve Makine Mühendisi" olarak mezun oldu. İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi'nde yüksek lisansını tamamladı. 1993 yılında Birleşmiş Milletler bursu UNIDO projesi kapsamında Belçika'da "Gemi Bakım Onarım Diploma Programı"nı bitirdi.

1988'de Türkiye Gemi Sanayi Pendik Tersanesi'nde meslek hayatına başlayarak, çeşitli kademelerde mühendis ve yöneticilik yaptı. Türkiye Denizcilik İşletmeleri (TDİ) Tersane Müdürlüğü görevini 2005 yılından itibaren İDO'da sürdürmeye başladı.

Pek çok ulusal ve uluslararası projede görev aldı. Türkiye'de denizcilik sektörünün know-how oluşturmasında bir ilk adım olarak kabul gören, ilk deniz otobüsü yapımı proje ekibinde yer aldı. İngilizce bilen Süleyman Genç, evli ve üç çocuk babası.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.