Haberler

Sahte mimarlar aramızda

Tarih: 22 Eylül 2010 Kaynak: Akşam Yazan: Doruk Çakar
Türkiye Mimarlar Odası, sahte diplomalarla mimarlık yapan onlarca 40'a yakın ismi tespit etti. Sahte mimarların yıllardır yüzlerce projeye imza attıkları ve ihalelere katıldıkları belirlendi. Mimarlar Odası savcılığa suç duyurusunda bulunurken, kamu personeli arasında da sahte diplomalı mimarların olabileceği belirtildi

Türkiye Mimarlar Odası, sahte diplomalarla yıllardır mimarlık yapan 40'a yakın kişiyi belirledi. Sahte mimarların tamamının KKTC'deki özel üniversitelere ait sahte diplomalar düzenlediği ve YÖK'ten aldıkları 'denklik belgesi' ile faaliyet gösterdikleri anlaşıldı. Türkiye Mimarlar Odası, aralarında 13 yıldır sahte diploma ile mimarlık yapanların da bulunduğu sahte mimarlar hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

İhbarla Ortaya Çıktı
Skandal konusunda AKŞAM'a bilgi veren Türkiye Mimarlar Odası Genel Sekreteri Necip Mutlu, sahte mimarların varlığını kendilerine ulaşan bir ihbar mektubu ile ortaya çıkardıklarını söyledi. İhbar mektubunda adı geçen ve KKTC'deki bir üniversiteden mezun görünen kişiyi mercek altına aldıklarını belirten Mutlu, üniversite ile yapılan yazışma sonucunda, diplomanın sahte olduğunun belirlendiğini ifade etti.

Deşifre Edilecekler
İhbarın doğru çıkması üzerine Mimarlar Odası olarak kapsamlı bir inceleme başlattıklarını vurgulayan Necip Mutlu, şu ana kadar 40'a yakın sahte diploma tespit ettiklerini bu kişiler hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunulduğunu söyledi.

Yarın düzenlenecek bir basın toplantısı ile kamuoyunun bilgilendirileceğini ve sahte mimarların isimleri ile deşifre edileceğini kaydeden Türkiye Mimarlar Odası Genel Sekreteri Mutlu, sahte diplomaların tamamının KKTC'deki özel üniversiteler adına düzenlendiğini de söyledi. Mutlu AKŞAM'a yaptığı açıklamada şöyle konuştu:

Yüzlerce İhale Almışlar
'Sahte diplomalar konusundaki araştırmamız sürüyor. Bu sayı daha da yükselebilir. Diplomasının sahte olduğu belirlenen isimler arasında 12-13 yıldır mimarlık yapan kişiler bile var. Sahte mimarlar bugüne kadar, yüzlerce ihale alıp binlerce metrekare inşaat yapmışlar. Tespitlerimizin tümünü savcılığa bildirdik ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı.'

Kamuda da Olabilir
Kamu dışında serbest mimarlık yapan kişilerin Türkiye Mimarlar Odası'na kayıtlı olmalarının zorunlu olduğunu, kamuda çalışan mimarların ise böyle bir zorunluluğu bulunmadığını belirten Necip Mutlu, 'Bizim araştırmamız sadece Oda'ya kayıtlı mimarlarla sınırlı. Bu durumda kamu personeli olan mimarlar arasında sahte diplomalı kişiler olup olmadığını bilmiyoruz. YÖK denklik belgesi verirken üniversiteleri arayıp herhangi bir teyit işlemi gerçekleştirmemiş. Bu nedenle kamu personeli mimarlar arasında da sahte diplomalı isimler olabilir.'

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.