Haberler

BUILdIST ÇEDBİK Arena'da "İnsanlar, Yapılar, Sürdürülebilir Yaşam için Yeni İmkanlar" Konuşulacak

Tarih: 22 Eylül 2010
Türkiye'de şimdiye dek yapılmış en kapsamlı sürdürülebilirlik yapı ve yerleşimler konulu panel ve konferanslar serisi, BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı kapsamında ÇEBDİK işbirliğiyle ÇEDBİK Arena'da gerçekleştiriliyor.

Ekoloji, yeşil binalar ve sürdürülebilir yaşam konusunda uzman isimlerin katılacağı paneller 30 Eylül Perşembe günü saat 10:30'da Yıldız Teknik Üniversitesi öğretim üyesi Ayşen Ciravoğlu'nun moderatörlüğünde "Ekolojik Kriz ve Yeni Dünya Düzeni" başlıklı panel ile başlıyor.

Aynı gün İngiltere'nin sürdürülebilir tasarım anlayışına sahip öncü ofislerinden Architype'ın yöneticilerinden mimar Jonathan Hines saat 13:00-14:00 arası bir konferans veriyor. Architype, 20 yıldan fazla bir süredir sürdürülebilir binalar üzerine, özellikle doğal ve sağlıklı malzemeler kullanımı konusunda uzmanlaşmış bir mimarlık ofisi. Sürdürülebilirliğe yaklaşımlarını, "temel öncelikleri doğru yapmak" olarak açıklanabilecek "Eko - Minimalizm" olarak tanımlıyorlar. Teknolojiyi sadece ihtiyaç duyulduğunda kullanarak enerji tüketiminin azaltılması ve iç mekân ısısının büyük ölçüde form ve malzemeler tarafından dengelenmesi, stratejinin temel ilkeleri.

Architype'ın bu stratejiyle İngiltere, Wolverhampton'da gerçekleştirdiği St. Luke okul projesi, 2010 senesinde başta RIBA olmak üzere pek çok ödül aldı. İnşaat ve bina kontrol süreci ilişkisinde öne çıkan yapılara Burmingham Şehir Konseyi tarafından verilen "Built Quality - Education" ve yerel topluma kültürel, sosyal ya da ekonomik bir katkısı bulunan yüksek kalitede tasarımlara verilen "Civic Trust Award" aldığı ödüllerden bazıları.

Mimar Sinan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Mimarlık Bölümü öğretim üyelerinden olan ve "Enerji Verimli Tasarım Kavramını Tasarım Teknoloji İlişkisi" bağlamında irdelediği çalışmaları bulunan Ahmet Tercan'ın moderatörlüğünde "Mimarlık & Teknoloji ilişkisinin Sürdürülebilirlik Bağlamında İrdelenmesi" başlıklı panel ile sürdürülebilirlik danışmanı- tasarımcı Tuna Özçühadar moderatörlüğünde "Sürdürülebilirlik için Yapılarda İnovatif Sistemler&Malzemeler" başlıklı paneller 30 Eylül günü ÇEDBİK Arena'da gerçekleştirilecek diğer etkinlikler.

İkinci Gün Neler Var?
Fuarın ikinci günü ÇEDBİK Arena, Yeşil İş /Yeşil Yaşam dergisi EKOIQ'nun Genel Yayın Yönetmeni Barış Doğru'nun moderatörlüğünde "Ekolojik Bilinçlenmede Medyanın Rolü" başlıklı panel ile açılıyor. Panelde medyanın çevre odaklı program ve yayınlara olan ilgilisinin artmasının çevre duyarlılığına karşı bireyler üzerindeki olumlu ya da olumsuz etkileri tartışılıyor.

Harvard Üniversitesi profesörlerinden Jeffrey İnaba 11:45-12:45 arası sürdürülebilir yaklaşımlar üzerine bir konferans veriyor. Mimar, yazar ve kent teoristi İnaba, sürdürülebilir kentsel gelişme konusunun içerdiği risklere dikkat çekmek üzere SCIFI programı altında ilginç yöntemler geliştirdi. Editörlüğünü yaptığı Volume dergisi "after zero" sayısıyla 0 noktasından sonraki toplum yapısını araştırdı, bugünkü şekliyle sürdürülebilirlik kavramınının etkilerini sorguladı. Halen Columbia Üniversitesi Graduate School of Architecture, Planning and Preservation'un mimarlık, politika ve iletişim odaklı düşünce kuruluşu (think tank) C-Lab'ın yöneticisidir. Çalışmalarını kurmuş olduğu Inaba şirketi altında sürdürümektedir.

Konferansın ardından İTÜ Mimarlık Fakültesi öğretim üyesi ve DS Mimarlık kurucu ortağı Deniz Aslan'ın moderatörlüğünde "Mimarlık & Etik ilişkisinin sürdürülebilirlik bağlamında değerlendirilmesi" başlıklı panel ile sürdürülebilirlik ve ekolojik bağlam, mimarlık ve etik sorunsalı üzerinden tartışmaya açılıyor.

Saat 15:00-15:45 arası ise Gazikent Üniversitesi kurucu rektörü ve Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Felsefe Tarihi profesörü Prof.Dr. İbrahim Özdemir "Doğa ile Akrabalığımız: İnsanın Doğaya Yaklaşımının Etik Boyutu" başlıklı bir konferans veriyor. Harvard Üniversitesi'nce "çevre ahlakı ve felsefesi üzerine doktora yapan ilk müslüman" olarak takdim edilen Özdemir, ilahiyat eğitiminin üzerine felsefe doktorası yapmış ve tez konusu olarak da "insan-doğa ilişkisinin ahlaki boyutu"nu seçmiştir. Özdemir, ABD, Endonezya, Güney Afrika, Malezya, Avustralya, İngiltere, Almanya, Fransa ve Fas'ta çeşitli ülkelerde misafir öğretim üyesi olarak ders vermiş, bilimsel toplantılara katılmış ve bildiriler sunmuştur.

Günün son paneli ise Yeşiller Partisi eş sözcüsü ve halk sağlığı danışmanı Ümit Şahin'in moderatörlüğünde "ekoloji", "konfor" ve "lüks" ilişkisinin irdeleneceği " Ekoloji & Konfor - Gönüllü Basitlik" başlıklı paneldir.

ÇEDBİK'le Fuarın Üçüncü Günü
Fuar kapsamında etkinliklerin yapılacağı son gün olan 2 Ekim Cumartesi günü ise ÇEDBİK Arena, Doğa Derneği'nden Esra Başak'ın moderatörlüğünde "Ekonominin Doğası, Doğa'nın Ekonomisi" başlıklı panel ile başlıyor.

Ardından, ÇEDBİK'in BREEAM danışmanı Reyhan Öztelcan'ın moderatörlüğünde "Yapıları Çevresel Etkinlerine Göre Değerlendiren Sistemler" başlıklı panelde çevreye olumsuz etkilerin minimuma indirilmesinin hedeflendiği sistemlere dair ulusal-uluslararası gelişmelerin tartışılıyor.

Değişim için sivil hareketlerin tartışılacağı panel ise Tasarımcı Pınar Öncel moderatörlüğünde gerçekleşecek.

Hemen ardından yapılacak olan ve "kentsel ekoloji" kavramının planlama anlayışında yol açtığı değişimlerin, "sürdürülebilir" ve "yaşanabilir" kentler için sunacağı yeni imkanlarının tartışılacağı "Kent Ölçeğinde Sürdürülebilir Yaklaşımlar" başlıklı panelin moderatörü Doç.Dr. Arzu Kocabaş.

ÇEDBİK Arena'daki etkinlikler, ÇEDBİK Başkan Yrd. Duygu Erten moderatörlüğünde "Türkiye'nin Sürdürülebilirlik ve Çevre Politikaları" başlıklı panel ile son buluyor. Panel siyasi parti temsilcilerinin de katılımları ile Türkiye'nin çevre politikalarına odaklanıyor.

BUILdIST Etkinlikleri ile İlgili Önemli Notlar
- BUILdIST kapsamındaki tüm etkinlikler fuar ziyaretçilerine açık ve ücretsizdir.
- Tüm etkinlik programına ait güncel listeye ulaşmak için: www.buildist.com.tr
- Yurtdışından konuşmacıların katıldığı panel ve konferanslar sırasında simultane tercüme olacaktır.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.