Haberler

Allianoi "Evet"le Tarihe Gömüldü

Tarih: 22 Eylül 2010 Kaynak: Birgün
Kamuoyunda uzun zamandır tartışma yaratan antik termal kenti Allianoi'nin üzerine kum dökülmeye başlandı. Allianoi, kum altında kalmaktan kurtulamıyor. Çünkü, yeni anayasaya göre mahkemelerin yerindelik denetimi yapaması engellendi. Ve yürütme durdurulamıyor.

Bu arada İzmir'in Bergama İlçesi'nde yapımı tamamlanan Yortanlı Barajı'nın suları altında kalacak olan antik Allianoi'yi kurtarmak için mücadelelerini sürdüren çevreciler de gözaltına alındı.

Aralarında Doğa Derneği Başkanı Güven Eken'in de bulunduğu çevre örgütü üyesi yaklaşık 30 eylemci, dün sabah erken saatlerde Allianoi'ye geldi. Antik merkezde geçen hafta kurulan vinçlerden birinin üzerine çıkan 6 eylemci, kendilerini sarmaşıklarla ve zincirlerle vince bağladılar. Vincin üzerinde açıklama yapan Doğa Derneği Başkanı Güven Eken, Allianoi'nin hukuk dışı bir şekilde yok edildiğini kaydetti.

Jandarma Komutanlığı yetkilileri, eylemin bitmemesi halinde müdahale edeceklerini söyledi. Eylemcilerden olumsuz yanıt alan jandarma demir makasıyla zincirleri keserek eylemcileri vinçten uzaklaştırdı. Aralarında Doğa Derneği Başkanı Güven Eken'in de bulunduğu toplam 6 kişi gözaltına alındı.

"Demokrat geçinenlere selam olsun"
Allianoi'daki kazıları yürüten Doç. Dr. Ahmet Yaraş, antik kalıntıların üzerine kum boca etmeye başlandığını söyledi. Yaraş, kalıntıların üzerinin içine kiremit tozu katılarak horasan harcı süsü verilmiş betonla kaplandığını ardından aralarına kum boca edildiğini kaydetti.

Doç. Dr. Yaraş, kumla kaplama çalışmasına ilişkin şu bilgileri verdi:

"21. yüzyılın tarih ve insanlık katliamı. Tüm aydınlara, sanatçılara selam olsun. Herkesin gözü önünde tarih katliamı yaşanıyor. Demokrasi havarisi geçinen insanlara selam olsun. Göz göre göre bir dram, katliam yaşanıyor insanlar da üç maymunu oynuyor. Alanda 120 işçi çalışıyor. İşçilerle bizi karşı karşıya getirmeye çalışıyorlar. Alana giremiyoruz. Adamları işinden edecekmişiz gibi algılanmasını istiyorlar. İşçinin tarih kıyımından haberi yok, korunacağını söylüyorlar. Bu şekilde korunması mümkün değil. Anlatamıyoruz ve bize düşman gibi, vatan haini gibi bakıyorlar."

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.