Haberler

Avustralya Delhi Oyunları'ndan çekilebileceğini açıkladı

Tarih: 22 Eylül 2010 Kaynak: BBC Turkish
Avustralya Spor Bakanı Mark Arbib, atletlerinin ekim ayı başında Hindistan'da yapılacak İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları'ndan çekilebileceklerini açıkladı.

3 Ekim'de Yeni Delhi'de düzenlenecek oyunlara ilişkin hem güvenlik hem altyapı hem de hijyen kaygıları var.

Arbib, Avustralyalı disk atma şampiyonu Dani Samuels'in çekilmesi ardından benzer kararları alacak çok sayıda sporcunun bulunduğunu söyledi.

İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları Federasyonu Başkanı Michael Fennel erken giden takımların olimpiyat köyünde karşılaştıkları koşullar nedeniyle şok yaşadıklarını söyledi. Yakınmaların başında tuvaletlerin leş gibi olması ve sporcuların konaklayacakları yerleşm merkezlerinin bitirilmemiş olması var.

Fennell, Hindistan hükümetinden, Olimpiyat Köyü'nde koşulların düzeltilmesi yolunda acil adımlar atmasını istedi.

Yerel organizasyon komitesinden bir yetkili, yabancı yetkililerin hijyen konusunda farklı standartları olabileceğini söyledi, ama oyunların başlamasından önce koşulların iyileştirileceğini kaydetti.

Yeni Zelanda takımının menajeri Dave Currie de, 7000 kadar sporcu ve yetkili ülkeye gelmeden sorunların çözülmemesi halinde, oyunların ertelenmesinin mümkün olduğu görüşünde.

Oyunların açılış ve kapanış törenlerinin yapılacağı Jawaharlal Nehru Stadyumu yakınlarında yayalar için inşa edilen köprünün çökmesi ise güvenlik kaygılarını pekiştirdi.

Demir köprü, stadyumun otoparka bağlanması amacıyla inşa ediliyordu.

BBC'nin Yeni Delhi muhabiri Sanjoy Majumder, Organizasyon Komitesi Başkanı Suresh Kalmadi'nin daha önce, inşa edecekleri Olimpiyat Köyü'nün Çin'dekinden daha iyi olacağını söylediklerini hatırlatyor.

2008'de başkentinde Olimpiyat oyunlarına ev sahipliği yapan Çin, organizasyonla büyük övgü almıştı.

Bir diğer kaygı da güvenlik

19. İngiliz Uluslar Topluluğu Oyunları, 3-14 Ekim tarihleri arasında yapılacak.

Hindistan'ın başkentinde tesislerin kalite düzeyinin yanı sıra, oyunlarla ilgili bir diğer kaygı da güvenliğe yönelik.

Hindistan'ın Pencap Eyaleti polisi, Sih militanların düzenleyebileceği bombalı saldırılara karşı güvenlik güçlerini uyarmıştı.

Yetkililer de oyunlar öncesi, "terör alarmı" vermişti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.