Haberler

BUILdIST''te “Yapı Sektöründe Katma Değer için Endüstriyel Tasarım” Konusu Ele Alındı

Tarih: 1 Ekim 2010 Yazan: Selin Biçer
Benan Kapucu''nun yönetiminde Termosan''dan Aslı Keskin, Viko''dan Özlem Devrim, Wittur''dan Ercüment Hızal, Atilla Kuzu ve Tamer Nakışçı''nın katıldığı konuşma, mesleğin tanımı anlatılarak başladı. Eskiden endüstri ürünleri tasarımı bölümü Türkiye''de tasarım okullarında iç mimarlık bölümü kapsamında olduğu, ancak buna rağmen zamanla bu okullarda verilen eğitimin yapı sektörüne hizmet eden eleman yetiştirmekten çok, kabuk tasarımcısı yetiştirmeye yöneldiğine değinildi. Genel anlamda yapısal bilgilerin meslekte ikinci planda kaldığından bahsedildi. Meslekle ilgili sık görülen başka bir eksikliğin tasarımcıların konuları yeterince araştırmaması olduğu anlatıldı. Bu yüzden tasarımcıyım diyen herkesin ne kadar tasarımcı olduğunun sorgulanması gerektiği vurgulandı.

Tasarımcıların birer savaşçı olması gerektiği konuşmacılar tarafından kendi deneyimlerine dayanan örneklerle açıklandı.

"Türkiye''de yakın geçmişte endüstri henüz yeterince gelişmemişken nasıl tasarım yapılabilir?" sorusu zamanında herkesin şevkini kırdığından bahsedildi. Ancak herkesin anlaştığı ortak konu her sektörün tasarıma olan ihtiyacı hakkında oldu.

Herhangi bir tasarımın başarıya ulaşması için tasarım gücünün mühendislikle birlikte gelişmesi gerektiğinden bahsedildi. Bunun yanında ürünlerin tasarlanırken ekip çalışmasının önemi vurgulandı. Firmaların tasarımcıyı sadece ticari amaçlar gütmeden iyi yönlendirmesi gerektiği tartışıldı. Tasarımcıların firmaların bu konudaki anlayışlarını ileri taşıması gerektiği savunuldu.

Meslekle ilgili konuşulan son konu ise BUILdIST''te bile bu panele katılanlar arasında bir firma yetkilisinin bulunmaması konusundaki eleştiriler oldu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.