Haberler

Manisalılar, Hızlı Tren Projesine Karşı Çıkıyor

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Rıdvan Körpe
Kuruma alternatif bir güzergah öneren Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, "Mevcut güzergaha yapılacak 6 metrelik duvarlar, kenti karpuz gibi ayıracak" dedi.

TCDD''nin İzmir-Ankara Hızlı Tren projesi, Manisa''da tartışmaya neden oldu. Belediye yetkilileri, mevcut demiryolu hattının yanından geçecek güzergah yerine alternatif proje hazırladı. Hattın, çevre yolu yakınından geçmesini öneren Belediye Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, "Onların hazırladığı proje uygulanırsa, şehri karpuz gibi yaracaklar. Treni korumak için yapılacak 6 metre yüksekliğindeki duvarlar, Manisa''nın utanç duvarı olur" dedi.

TCDD Genel Müdürlüğü''nün Cumhuriyetin 100. Yılı''nda, 2023 yılı hedefleri arasında gösterilen İzmir-Ankara Hızlı Tren Hattı projesi, hattın geçeceği Manisa''da sıkıntıya yol açtı. Şehir içindeki mevcut tren yolu yanındaki hattan geçirilmesi hedeflenen ve etrafına 6 metre yüksekliğinde istinat duvarı yapılması şartı konulan projeyi belediye beğenmedi.

İki Farklı Yaka

Alternatif proje hazırlayıp, hattın çevre yoluna paralel işlemesini isteyen belediye yetkilileri, ancak bu şekilde hızlı trenin sıkıntı yaşatmayacağını söyledi. Açıkdil, "Proje, şehir içinden geçen mevcut demiryolu üzerinde uygulanırsa, etrafında bulanan tüm evlerin istimlak edilerek yıkılması gerekecek. Belediyemizde çalışan Türkiye Şehir Planlamacıları Odası Genel Başkanı Necati Uyar, proje ile igili çalışıyor. Projenin, mevcut demiryolundan geçmesi durumunda sıkıntıya neden olacağını belirledi. Muradiye''den başlayıp, şehir içinden geçip, Turgutlu çıkışına kadar demiryolu kenarlarına 6 metre yüksekliğinde istinat duvarı yapmak demek, şehre bir set çekmektir. Şehri dağ ve Gediz yakaları olarak ikiye bölmek. Bunun ismi, bir şehri karpuz gibi ortadan ikiye yarmaktır" diye konuştu.

"Ekonomik Fayda Getirir"

Manisa Belediyesi Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, "Bizim projemize göre hızlı tren hattı şehrin içinden değil, Turgutlu''dan Muradiye''ye bağlanan Çevre Yolu''ndan geçecek. Böylelikle, şehir ikiye bölünmeyecek ve mevcut demiryoluna yakın bölgelerdeki evler yıkılmak zorunda kalmayacak. Hem maliyet azalacak hem de Manisa yüksek betonların altında ezilmemiş olacak. Konuyu, Valilik ile de görüştük. Yeni projeyi TCDD Genel Müdürlüğü''ne sunacağız. İstinat duvarının üstünden geçişi sağlamak için yapılması düşünülen 5 üst geçit, şehir içi ulaşımı felç eder" dedi. Başkan Yardımcısı Azmi Açıkdil, ulaşımın rahatlığının, kentin ağırladığı misafir sayısını artıracağını, bu nedenle hızlı trenin Manisa''dan geçmesinin önemli olduğunu vurgularken, "Projenin ekonomiyi canlandıracağından da hiç kuşku yok" diye konuştu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.