Haberler

Niğde''de dar gelirlilere konut müjdesi

Tarih: 25 Ekim 2010 Kaynak: Yeni Şafak
Gerçekleştireceği projeler konusunda açıklama yapan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, 100 bin TL maliyetli kentsel dönüşüm projesi ile ilgili çalışmaların başlatıldığını söyledi. Akdoğan, dar gelirli vatandaşların oturması için yapılan 550 konutun da müjdesini verdi.

Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği, Niğde Ticaret ve Sanayi Odası, Niğde Ticaret Borsası ve Niğde Ziraat Odası yönetimini ziyaret etti. Oda ziyaretlerini AK Parti İl Başkanı Yaşar Ataç, İlçe Başkanı Ahmet Erdoğan ile birlikte gerçekleştiren Belediye Başkanı Akdoğan, meslek kuruluşlarına belediye çalışmaları hakkında bilgiler verdi, istek ve temennileri dinledi. Belediye çalışmalarının yoğun bir şekilde devam ettiğini belirten Başkan Akdoğan, yaklaşık 2 milyon TL maliyetli Zahire Pazarı''nı ve eski hayvan pazarının olduğu yere de yine 2 milyon TL maliyeti olan itfaiye binasını yaptıklarını söyledi.

Akdoğan, buradaki eski sosyal tesisi bakıma aldıklarını ifade ederek, tesisin yerine Fen İşleri Birimi''ni taşıyacaklarını vurgulayarak, "İtfaiye ile sosyal tesisin arasındaki kalan boş alanı sentetik çim saha yapacağız. Niğde bölgesel maçların oynanabileceği bir şekilde yine antrenmanların yapılacağı saha haline getireceğiz. 700 bin TL maliyetli iş Pazar pazarının kapalı Pazar haline getirilmesi için çalışmalar başlatıldı" dedi. Mezbahanenin yenilenmesi ile ilgili de bir çalışmalarının olduğunu belirten Akdoğan, yapımı devam eden hayvan barınağının belediyeye maliyetinin 400 bin TL olduğunu sözlerine ekledi. Akdoğan, "1 milyon 100 bin TL maliyetli kentsel dönüşüm projemiz ile ilgili çalışmalar başlatıldı. Efendibey Mahallesi''nde Doruk Market''le İmam Hatip Meydanı''na kadar 100 hektarlık bir bölümde TOKİ ile bir protokol yaptık. Doruk Market ile İmam Hatip Meydanına kadar olan bölgedeki 5 kat ve üzeri ekonomik değeri yüksek olan yerleri ayırmak üzere tüm mahalleyi baştan sona yıkacaklar" şeklinde konuştu.

Sosyal Amaçlı Konut İnşaatı
6 bin civarında konut yapılmasının hedeflendiğini söyleyen Akdoğan, bu şekilde ilde bulunan yaklaşık 25 bin konutun önemli bir kısmının yenileneceğini ifade etti. Akdoğan, "Niğde Belediyesi olarak TOKİ işbirliğiyle başlattığımız 304 tane tamamen sosyal amaçlı konut inşaatı şu anda devam ediyor. Bu konutlar 1. derecede yeşil kartı olanlara parasız dağıtılacak. Finansmanlık Başbakanlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Formları tarafından karşılanacak. Bu konutlar için ne Belediyeden, ne hak sahibi olacak kişiden bir kuruş para çıkmayacak. Asgari ücretli gelirini bildiren kişilere satılmak üzere ayda 100-150 TL taksitle yeni terminalle polis okulu arasında 105 dönüm arsaya TOKİ tarafından konut yapılacak. Alt gelir grubu dediğimiz insanlara verilmek üzere 550 konutun ihalesi yapıldı. Öte yandan kalenin etrafını tamamen yıkıp temizleyeceğiz. Öte yandan alt yapı çalışmalarımız devam ediyor. Belediye olarak kendi iş gücümüzle yaptığımız alt yapı çalışmaların yanı sıra 20 kilometrelik içme suyu hattını değiştirilmesi projesini de ihale ettik. Bir önceki dönemde İlhanlı Mahallesi''nde temeli atılan düğün salonunda ihalesini yaptık. Yine polis evinin altında ki boş alanda da Nar Mahallesi''ne hitap etmek üzere bir düğün salonu yapıyoruz"

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.