Haberler

Şanlı: BBG evi gibi gözetim altındayız

Tarih: 12 Kasım 2010 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Yapar
Kordon'un sorunları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'ni eleştiren Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, belediyenin hijyen ve insan sağlığından çok; masa, sandalye ve tentelerle ilgilendiğini öne sürdü.

Kordon İşadamları Derneği Başkanı Ömür Şanlı, yönetim kurulu üyeleri ile birlikte basın kuruluşlarının temsilcileriyle bir araya geldiği buluşmada Kordon'un çözümlenmeyen sorunları nedeniyle Büyükşehir Belediyesi'nin uygulamalarını eleştirdi. Belediyenin hijyen ve insan sağlığından çok, masa, sandalye ve tentelere önem verdiğini söyleyen Şanlı, "Kordon adeta BBG evi gibi oldu. Sürekli gözetim altındayız" dedi.

Kordonboyu Balık Pişiricisi'nde düzenlenen toplantıda Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ile anlaşamadıkları en önemli konulardan birisi olan 80 santimlik tente uzantısı konusunu bir türlü çözüme kavuşturamadıklarını ifade eden Şanlı, başta Yunanistan olmak üzere Avrupa ülkelerindeki kafe ve barların ön cephe düzenlemelerini örnek olarak gösterdi. Şanlı, "Tentelerin yan ve ön tarafına güneş ve yağmurdan korunmak için konulması planlanan 80 santimlik uzantıya belediyenin ilgili 5 komisyonu onay verdi. Fakat Aziz Kocaoğlu'nun tutumu ve davranışları yüzünden meclis kabul etmedi. Belediye, Kordon'un dış görünüşü ve manzarası ile ilgileniyor. Masayı nereye koymuşuz, sandalye nasıl duruyor bunlara bakıyorlar. Bu zamana kadar insan sağlığı ile kimse ilgilenmedi. Ne belediyeden ne de ilgili kamu kurumlarından birisi gelip de portör muayenesi, hijyen denetimi gibi konulara bakma gereği bile duymadı" diye konuştu.

Mazgal yapılmadı
İzmir'in simgelerinden olan Kordon'daki faytonların yıllardır düzene sokulamadığını ifade eden Şanlı, Büyükşehir Belediyesi'ne başvurmalarına rağmen bir mazgal bile yaptıramadıklarını söyledi. Kordon'un sıcak günlerde adeta ahır gibi koktuğunu öne süren Şanlı, "Toplam 3 kilometrelik Kordon'da bir tuvalet bile yok. Böyle bir anlayış olamaz. Biz burada en az 10 bin kişinin ekmek yemesini sağlıyoruz. Bir işyerinin aylık kirası 20 bin lira civarında. Belediyeye Kordon'daki işletmeler olarak yıllık 3.5 milyon liralık işgaliye ödüyoruz. Bunun karşılığında ise hizmet verilmiyor. Zabıta, elinde kamera ve fotoğraf makinesi ile sürekli bizi denetliyor ve kayıt yapıyor. Kordon adeta Biri Bizi Gözetliyor (BBG) evi gibi oldu" dedi.

İcraat yok
Kordon'da seyyar satıcılardan bunaldıklarını ifade eden Şanlı, emniyetin görevini yapmadığını, çocuk polisi olmasına rağmen küçük yaşta çiçek satanların cirit attığını belirtti. İşletmeler olarak özel güvenlik sistemine geçeceklerini de belirten Şanlı, "EXPO, turizm, gelir ve tanıtım kelimeleri herkesin dilinde olmasına rağmen icraat yapan yok. Turistin burada kalması için proje sunuyoruz. Bizi ciddiye almıyorlar. Pasaport'ta bir işyerinin yaptığı yanlışı tüm işletmelere mal ettiler. Sürekli bu mantık devam ediyor. Sanki burası askeri mantıkla yönetiliyor. Bir kişinin suçunu tüm işletmelere mal eden bir anlayış ile karşı karşıyayız" diye konuştu. Şanlı, Kordon'un turizm bölgesi ilan edilmesi için Kültür ve Turizm Bakanlığı ile temasa geçtiklerini de sözlerine ekledi.

Çiçek ve çalılar budandı
Kordon İşadamları Derneği'nin belediyeyi şekilcilikle suçladığı günde Gündoğdu ile Cumhuriyet Meydanı arasında saksı kontrolü yapıldı. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım, Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'na bağlı ekipler, işletmelerin ön ve yan cephelerinde yer alan ve yüksekliği masa boyunu geçen saksı ve çalı türü bitkilerini budadı. İşletme sahipleri uygulamaya tepki gösterirken, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı yetkilileri, bir hafta önce işletme sahiplerine gerekli uyarıların yapıldığını, iletmelerin önündeki çalı türü bitki ve saksılarda dikili olan ağaçların masa boyunu geçmeyecek şekilde düzenlenmesini ya da kaldırılmasını istediklerini söylediler. Birinci Kordon'daki işletmelerin ön ve yan cephelerindekisaksıların tek tip olması için Tarım Park ve Bahçeler Daire Başkanlığı'nın çalışma başlattığı da belirtildi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.