Haberler

Gayrimenkul Sektörünün Devleri ArkiPARC 2011'de Yeniden Bir Araya Geliyor

Tarih: 12 Kasım 2010


Kentleşmenin en önemli aktörlerinden biri olan gayrimenkul sektörü, ArkiPARC 2011 buluşması ile yeniden bir araya geliyor. Arkitera Mimarlık Merkezi'nin "Kentsel Kalite için Diyalog" ana teması ile 30 - 31 Mart 2011 tarihleri arasında İstanbul, Fulya Fuar ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştireceği ArkiPARC 2011, gayrimenkul sektörü ve kamu arasında bilgi paylaşımını sağlayan kapsamlı bir platform olmayı hedefliyor.

"Daha kaliteli olanı elde etme" motivasyonunun hep birlikte sahiplenilmesi için, imar faaliyetlerinde rol sahibi olan tüm aktörlerin bir arada sorun ve çözümleri paylaşacakları ArkiPARC 2011 gibi buluşmaların önemli payı bulunuyor.

ArkiPARC 2011 etkinlik programının oluşturulmasında inşaat, gayrimenkul ve mimarlık sektörlerinin önde gelen kurum ve kişileri ile işbirliği yapılıyor. İlgili dernek, kurum ve odaların yönetim kurulu üyeleri ve bu sektörlerin önde gelen isimlerinden oluşturulan ArkiPARC 2011 Danışma Kurulu; Firuz Soyuer, Avi Alkaş, Barış Yılmazkaya, Zafer Baysal, Emre Çamlıbel, Enis Öncüoğlu, Ertun Hızıroğlu, Güniz Çelen, Haluk Sur, İlhami Akkum, Melkan Gürsel Tabanlıoğlu, Niyazi Vural, Ramadan Kumova, Tavit Köletavitoğlu, Tevfik Türel, Turgay Tanes ve Uğur Dumankaya'dan oluşuyor.

30 - 31 Mart 2010 tarihleri arasında gerçekleştirilecek ArkiPARC 2011 dahilinde düzenlenecek panellerin, daha nitelikli fiziksel çevrelerin oluşturulabilmesi için makro ölçekten mikro ölçeğe kentsel kaliteyi ilgilendiren tüm alanları kapsaması planlanıyor. İki farklı günde, üç farklı alandan konuşmacının da ağırlanacağı etkinlik, 30 Mart Çarşamba akşamı düzenlenecek ve farklı alanlarda ödüllerin sahiplerini bulacağı Gayrimenkul Ödülleri törenine de ev sahipliği yapacak.

ArkiPARC 2011'de katılımcılar, gayrimenkul, kamu ve inşaat sektörü içindeki yeni rollerini ve olası işbirliklerini keşfetme şansını yakalarken, Dünya'da ve Türkiye'de güncel kentsel ve yapı ölçeğindeki güncel sorunları tartışacaklar. Sponsorluk görüşmelerinin sürdüğü ArkiPARC 2011katılımcıları ayrıca, kamu sektöründeki yetkililerle bir araya gelerek projelerini etkili bir kitleyle paylaşma olanağı da bulabilecekler.

ArkiPARC Gayrimenkul Ödülü 2011 Hakkında

İlk kez ArkiPARC 2008 kapsamında verilen Gayrimenkul Ödülü'nün ikincisi için süreç başladı. 30-31 Mart 2011 tarihleri arasında "Kentsel Kalite için Diyalog" teması altında düzenlenecek ArkiPARC 2011 kapsamında sahiplerini bulacak ödül ile fiziksel çevrenin niteliğinin iyileştirilmesine katkı sağlayan kişi ve kurumların onurlandırılması ve bu sayede benzer yatırımların gelişmesinin teşvik edilmesi amaçlanıyor.

Son başvuru tarihi 31 Ocak 2011 olan ödül, Konut, Ofis, Otel, Alışveriş Merkezi, Alternatif Yatırımlar ve Karma Kullanım olmak üzere toplam altı kategoride "proje" üzerinden geliştiriciye veriliyor.

Arkitera Mimarlık Merkezi Hakkında
Arkitera Mimarlık Merkezi, mimarlığın Türkiye'de nitelikli bir şekilde uygulanabilmesi ve mimari kalitenin çağdaş ülkeler seviyesine gelmesi için çalışmalarını sürdüren bağımsız bir mimarlık merkezidir. Dünyanın pek çok kentinde devletin ve yerel yönetimlerin desteklediği ya da Sivil Toplum Kuruluşları (STK) olarak çeşitli fonlarla varlıklarını sürdüren mimarlık merkezlerine göre farklı bir yapıya sahip olan Arkitera Mimarlık Merkezi, hiç bir kuruma bağlı olmadan bir STK gibi çalışmalarını sürdürmektedir. Merkezin tüm etkinlikleri Türkiye mimarlık ortamının ihtiyaçları ve imkanları göz önünde tutularak planlanmaktadır.

Arkitera Mimarlık Merkezi, Haziran - Ekim 2000 arasında sürdürülen hazırlık çalışmalarının ardından, 9 Ekim 2000 tarihinde ilk yayını olan arkitera.com ile faaliyetlerine başlamış; Arkitera.com'u diğer yayınlar ve etkinlikler izlemiştir. Merkez, kurulduğu günden bugüne dek çeşitli çalışmalara destek vermiş, mimarlık dünyası için düzenlenen etkinliklerde sektördeki firma, kurum ve üniversitelerle işbirliği yapmış, fiziksel çevre ve kent sorunları ile ilgili konularda bir buluşma platformu görevi üstlenmiştir.

Bu faaliyetler kapsamında Temmuz 2001'de Arkitera Diyalog, Eylül 2002'de Arkitera Platform, 2003 yılında Arkimeet buluşmaları başlamış ve 6 Ekim 2003'te Arkitera Mimarlık Veritabanı yayına açılmıştır. 4-9 Ekim 2004 tarihleri arasında 1. İstanbul Mimarlık Festivali düzenlenmiş, 15-17 Ekim 2008 tarihleri arasında "Kentsel Kalite için Diyalog" sloganı ile her yıl düzenlenecek ArkiPARC etkinliği başlatılmıştır. Son olarak 30 Eylül - 3 Ekim tarihleri arasında BUILdIST Yapı Malzemeleri Fuarı gerçekleştirilmiştir.

Arkitera tüm etkinlik ve yayınlarını üniversiteler ve çeşitli kurumlarla işbirliği içinde sponsorluk destekleriyle yürütmektedir. Birden fazla sponsorun varlığı ise merkezin bağımsız karakterini korumaktadır.


Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.