Haberler

8 yıl onardılar kaideyi unuttular

Tarih: 23 Kasım 2010 Kaynak: Yeni Şafak, Abdullah Yıldırım
Sultanahmet''te bulunan tarihi Çemberlitaş Anıtı, 8 yıl önce tramvay yolundan geçen araçların titreşime yol açarak taşlarına zarar vermesi nedeniyle restore edilmeye başlandı. 11 ay önce onarımı biten anıtta mermer kaidenin düzeltilmediği fark edilince restorasyona yeniden start verildi.

Yıllardır altındaki ''gizli hazine''yle gündeme gelen İstanbul Sultanahmet semtindeki tarihi Çemberlitaş Anıtı, 8 yıl süren onarım çalışması tamamlandıktan 11 ay sonra yeniden restorasyona alındı. Yeni Şafak, yakınından geçen tramvayın neden olduğu titreşim nedeniyle Çemberlitaş''ın yıkılma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu 3 yıl önce duyurmuştu. Anıtlar ve Müzeler Müdürlüğü Restorasyon ve Konservasyon Merkez Laboratuvarı Müdür Yardımcısı Güven Gökçe''nin 2002 yılında ve Prof. Dr. Müfit Yorulmaz''ın 2003 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi''ne sundukları 2 raporda, mermer kaidenin 5 yılda 35 santim batıya kaydığı belirtilmişti.

11 AY SONRA YENİDEN
Gökçe raporda, sütunun yanındaki tramvay yolunda araç geçerken oluşan titreşimlerin taşlara zararlı olduğuna işaret etti. Bunun üzerine Büyükşehir Belediyesi, raylara titreşimi önleyici kauçuk yerleştirdi. 2002''de başlayan restorasyon ise, ağırlığı tonlarla ifade edilen mermer başlığa bir çözüm getirilmeden yaklaşık 11 ay önce tamamlandı. Prof. Dr. Yorulmaz''ın kayan sütun başlığını düzeltmek için ''vinçlerle yere indirilmeli ve tabanda güçlendirme çalışması yapıldıktan sonra yerine doğru olarak yerleştirilmeli'' şeklindeki önerisi restorasyonda uygulanmadı. 2002''de başlanan restorasyonda, sütunun çatlakları onarıldı, soğan kısmındaki derzler tamamlandı. Kırılmış, çökmüş ve yamalanmış bölümler söküldü, yeni granitlerle bordür ve kaplamalar yapıldı. Ancak, tarihi sütun restorasyondan 11 ay sonra geçtiğimiz günlerde yeniden bakıma alındı. Yapının, çevre düzenlemesi ile soğan kısmı yeniden onarılacak.

Semavi dinler için yapılan ilk eser
MS 330 yıllarında İmparator I. Konstantin onuruna, İstanbul''un 7 tepesinden biri olan Çemberlitaş semtine yaptırılan tarihi sütun, semavi dinler adına yapılan ilk eser olarak biliniyor. Çemberlitaş, 1143-1180''li yıllar arasında yaşanan bir kasırga nedeniyle ağır hasar aldı. Dönemin imparatoru Manuel Comnenos tarafından tekrar yenilenen kule, ilk yapıldığı zamanki şekline göre biraz değiştirildi. Comnenos, sütunun gövde kısmına "Doğanın tahrip ettiği bu yapıyı aziz Manuel yeniletti" şeklinde yazdırdı. Eser 1700''lü yıllarda Osmanlı döneminde bugünkü şeklini aldı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.