Haberler

Yüksek Hızlı Tren ihalesi ertelendi

Tarih: 24 Kasım 2010
Bugün yapılacaktı, şartname satın alan firmaların talebi üzerine ihale ertelendi.

Ankara-İstanbul Yüksek Hızlı Tren (YHT) Projesi''nin Köseköy-Gebze etabının yapım ihalesi 14 Ocak 2011''e ertelendi.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ankara-İstanbul YHT Projesi''nin Köseköy-Gebze etabının alt ve üst yapı işlerini kapsayacak ihalenin bugün yapılması planlanıyorken, şartname satın alan firmaların talebi üzerine ihale ertelendi.

Buna göre 14 Ocak 2011''de ''''açık'''' usulle yapılacak ihale kapsamında, altyapı inşasında gerçekleştirilecek toprak işleri, alt geçitler, menfezler, sanat yapıları, drenaj işleri, üstyapı inşasında gerçekleştirilecek balast ve demiryolu hattı döşeme işleri ile elektrifikasyon, sinyalizasyon ve haberleşme sistemlerinin kurulumu işleri yapılacak. İhalede, projenin yapım süresi ise 900 gün olarak belirlendi.

Köseköy-Gebze etabının yapım bedelinin yüzde 75''i ''''Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı (IPA)'''' kapsamında AB Fonlarından, yüzde 25''i ise ''''ulusal katkı payları''''ndan sağlanacak. Köseköy-Gebze arasındaki 56 kilometrelik mevcut konvansiyonel hat, YHT işletmeciliğine uygun olarak çift hat olarak inşa edilecek ve güzergah üzerinde 5 üstgeçit ve 1 nehir köprüsü yapılacak. Köseköy-Gebze arasındaki hattın etrafındaki yapılaşmanın yoğun olması dolayısıyla yeni hat mevcut koridorda inşa edilecek.

Ankara-Eskişehir ile yapımı devam eden Eskişehir-Köseköy arasındaki YHT işletme hızı 250 kilometreyken, güzergahta bir değişiklik yapılamadığı için Köseköy-Gebze arasındaki YHT işletme hızı saatte 160 kilometreyle sınırlı olacak.

Köseköy-Gebze arasındaki yapım işine, 2011''in ilk yarısında başlanması planlanıyor. Bu kapsamda, 30 ay içinde, mevcut hat sökülerek, YHT işletmeciliğine uygun yeni hat döşenecek. 30 aylık sürede güzergahta yük ve yolcu taşımacılığı yapılamayacak. Köseköy-Gebze arasındaki 39 dakikalık seyahat süresi, etabın yapımının tamamlanmasının ardından 24 dakikaya inecek.

Ankara-İstanbul YHT Projesi''nin, 44 kilometre uzunluğundaki Gebze-Haydarpaşa etabı ise Marmaray Projesi kapsamında yeniden yapılacak. Bu etaptaki konvansiyonel demiryolu hattı sökülerek, metro standardında ve 3 hat olarak yeniden inşa edilecek, güzergahtaki 37 istasyon modern istasyonlar haline getirilecek. Her iki güzergahtaki yapım işlerinin tamamlanmasının ardından Ankara-İstanbul YHT Projesi, Gebze''de Marmaray ile entegre edilmiş olacak.

Projenin son yapım ihalesine, AB tarafından finanse edilen programlar çerçevesinde gerçekleşen hizmet, mal, iş ve hibelere ilişkin ihalelerin genel bütçeleme, ihaleye çıkma, sözleşme imzalama, ödeme, muhasebe ve mali raporlaması bakımından tek sorumlusu olan Merkezi Finans ve İhale Birimi (MFİB) çıkmıştı.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.