Haberler

TOKİ''den SGK''yı şok eden özür!

Tarih: 17 Aralık 2010 Kaynak: Akşam
TOKİ, Ankara Yapracık ve İstanbul Kayabaşı projeleri kapsamında SGK personeline satacağı konutlarda sözleşme hükümlerini değiştirdi.

Bir önceki satış sözleşmesine göre konutlar yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeyle hak sahiplerine verilecekti. Yine sözleşmeye göre 2 yıl sonra teslim edilecek konutların taksitlerinin de anahtar tesliminin ardından başlatılması öngörülüyordu. 605 SGK personeli de bu rakamlar üzerine Ankara Yapracık''taki konutlara talip oldu.

TOKİ, Ankara Yapracık ve İstanbul Kayabaşı projeleri kapsamında SGK personeline satacağı konutlarda sözleşme hükümlerini değiştirdi. Bir önceki satış sözleşmesine göre konutlar yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeyle hak sahiplerine verilecekti. Yine sözleşmeye göre 2 yıl sonra teslim edilecek konutların taksitlerinin de anahtar tesliminin ardından başlatılması öngörülüyordu. 605 SGK personeli de bu rakamlar üzerine Ankara Yapracık''taki konutlara talip oldu. Ancak iki gün önce SGK personelini şok eden ikinci bir duyuru geldi. TOKİ, personele belirlenen koşullarda satış yapılamayacağını SGK''ya bildirdi. SGK-TOKİ anteti taşıyan ve "Yanlışlık yapmışız özür dileriz. Size o koşullarda konut satamayız" denilen ikinci duyuruda, taliplilere peşinatı yüzde 40''lara çıkardıklarını, vadeyi de 180 aydan 120 aya indirdikleri söylendi.

Toplu Konut İdaresi(TOKİ) Ankara Yapracık ve İstanbul Kayabaşı projeleri kapsamında SGK personeline de konut satmaya karar verdi. Satış sözleşmesine göre konutlar yüzde 10 peşinat ve 180 ay vadeyle hak sahiplerine verilecekti. Yine sözleşmeye göre 2 yıl sonra teslim edilecek olan konutların taksitleri de anahtar tesliminin ardından başlanması öngörülüyordu. Taliplilerden, 17 Aralık''a kadar depozitolarını yatırmalarını, sözleşmenin de ay sonuna kadar tamamlanacağını 2 kurumca ortaklaşa bir duyuruyla bildirdi. Bu uygun koşullar nedeniyle 605 SGK personeli, Ankara Yapracık''taki konutlara talip oldu ve 2 yıl sonra teslim edilecek evlerinin hayalini kurdu.

"ÖZÜR DİLERİZ, VADENİZİ İNDİRDİK"
Ancak iki gün önce SGK personelini şok eden ikinci bir duyuru geldi. TOKİ, personele belirlenen koşullarda satış yapılamayacağını SGK''ya bildirdi. SGK-TOKİ anteti taşıyan ve "Yanlışlık yapmışız özür dileriz. Size o koşullarda konut satamayız" denilen ikinci duyuruda, taliplilere peşinatı yüzde 40''lara çıkardıklarını, vadeyi de 180 aydan 120 aya indirdikleri ifade edildi.

TOKİ''nin uyarısı üzerine SGK''nın konutlara talip olan personeline gönderdiği yazıda şu ifadelere yer verildi:

"TOKİ Başkanlığı, 13.12.2010 tarihli yazısı ile, İstanbul Kayabaşı projesi kapsamında üretilen konutların yüzde 10 peşinat, 180 ay vade ve konut teslimini müteakip taksitlerin başlaması şartları ile Kurumumuz personeline satışının mümkün olduğunu, fakat Ankara Yapracık projesinin Kurumumuz''a özgü belirtilen koşullar içerisinde satılamayacağını, bu projenin özelliği ve 47 kamu kurumuna eşit şartlarda satışının yapılması nedenleriyle yüzde 10 peşinat ve 180 ay vade, konut teslimini müteakip taksit ödemesi başlatılması ile satışının mümkün olmadığını bildirmiştir."

İstanbul Kayabaşı projesi kapsamında üretilen konutların satış şartlarında herhangi bir değişiklik olmadığının vurgulandığı duyuruda, Ankara Yapracık projesi kapsamında üretilen konutların yeni satış koşulları da SGK personeline bildirildi.

"ÖZÜR DİLERİZ"
Personelin moralini bozan ikinci duyuruda şu ifadelere yer verildi:

"Aynı şartlarda satış yapılacağı duyurusu nedeniyle özür diler, bu değişiklik nedeniyle konut alma talebinden vazgeçen personelin yatırmış olduğu depozito tutarının iadesi, buna ait talep dilekçesinin gönderilmesine müteakip ilgili bankaya talimat verilmek suretiyle personelin bankanın herhangi bir şubesine müracaatı ile yapılacaktır."

Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.