Haberler

İstanbul''da 18 ayrı kentsel dönüşüm projesi yürütüyoruz

Tarih: 20 Aralık 2010 Kaynak: Milliyet Yazan: Tebernüş Kireçci
İstanbul''u şehircilik açısından en çok zorlayan konuları gecekondulaşma, plansız yapılaşma ve olası Marmara depremine mukavemet gösteremeyecek durumdaki eski yapılar olarak gösteren TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, İBB ve ilçe belediyelerin işbirliği ile sağlam ve güvenli konutlar inşa etmek için çalıştıklarını kaydetti.

İstanbul''un 18 ayrı bölgesinde 5.2 milyon metrekare kentsel dönüşüm projesi yürüttüklerine dikkat çeken Bayraktar, "İstanbul''u nüfus baskısından kurtarmak için istihdam ve yerleşim planlarımızı çevre illere kaydırmalıyız. Bu çerçevede de başta Marmara bölgesi olmak üzere Türkiye genelindeki 241 bölgede 188 bin konutluk gecekondu dönüşüm çalışmamız devam ediyor" diyerek yapılan çalışmalar hakkında bilgi verdi.

İstanbul''un nasıl bir kentsel dönüşümle kurtulacağının cevabının 65 bin konutluk Kayaşehir (Kayabaşı) projesinde bulunduğunu anlatan Bayraktar, "Türkiye''nin en büyük Uydukent projesi olan Kayaşehir, yolları, havaalanına yakınlığı ve şehrin gelişme aksında olması gibi pek çok özelliği ile öne çıkıyor" diye konuştu.

Kayaşehir projesi tamamlandığında İstanbul''un 2 milyon 500 bin metrekare yeşil alan kazanacağının altını çizen Bayraktar, Kayaşehir''de kentsel dönüşüm açısından klasik yapılarda olmayan güneş enerjisi sistemiyle planlandığını söyledi.
İşleri memleket endeksli yaptıklarını söyleyen Bayraktar, "Yakında 500 bin konutun yapımını gerçekleştireceğiz. Şehirleri tertemiz, insanlarının deprem korkusu olmadan yeni evlerinde huzur içinde yaşadıkları ve yoksul insanların kendi evlerinin sahibi olduğu bir kentleşme modeli hedefliyoruz. Bunun için önümüzdeki dönemde de gecekondu ve kentsel dönüşüm ile deprem konutları birinci öncelikli konumuz olacak" diyerek sözlerini bitirdi.

Erdoğan Bayraktar''ın dönüşüm reçetesi:

1- Kayabaşı projesi kentsel dönüşüm olarak gösterilecek en iyi cevap. Lokasyonu, rekreasyon ve yeşil alanları ile tam bir dönüşüm çözümü.
2- Dönüşümlerde Kayabaşı''nda olduğu gibi yeşil alanlarla birlikte devlet kurumlarına da yer verilmeli.
3- İstanbul gibi kentler, nüfus baskısından kurtarılmalı.

Takip
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.