Haberler

Nükleer bombaya dayanıklı bina

Tarih: 28 Ocak 2011 Kaynak: Sabah
TOKİ''nin Kağıthane''de inşa ettiği ve yıl sonunda hizmete girecek bina, İstanbul''un dört ayrı bölgesindeki Osmanlı arşivini bir araya getirecek.

Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkanlığı (TOKİ) tarafından yapımına başlanan Milli Arşiv Sitesi, yıl sonunda hizmete girecek. TOKİ-Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü işbirliğiyle Kağıthane''de yapımına başlanan arşiv binası tamamlandığında, İstanbul'' un dört ayrı bölgesinde bulunan Osmanlı arşivleri tek bir merkezde toplanacak. Arşiv, yeni binada, hiçbir bozulmaya uğramadan binlerce yıl korunabilecek.

HER ŞEY DÜŞÜNÜLDÜ
TOKİ Başkanı Erdoğan Bayraktar, 9 hektarlık arazi üzerine inşa edilen binada, modern arşivciliğin gerektirdiği tüm ayrıntıları düşündüklerini belirtti. Cendere vadisinin arka bölümündeki kayalık alanın oyulmasıyla elde edilen bölgede inşa edilen binanın deprem ve sel başta olmak üzere her türlü doğal afete, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılara karşı dayanıklı olacağını belirtti. Olası bir yangında belgelere zarar vermeyen gazlı ve basınçlı köpük kullanılacağını belirten Bayraktar, şöyle dedi: "Yangına dayanıklı camlar kullanacağız. Dış cepheye Osmanlı mimarisini andıran çizgiler kazandıracağız. 350 kişilik araştırma salonu, arşiv birimleri, araştırma enstitüsü, kütüphane ve müze, dijital arşivleme ünitesi, restorasyon ünitesi, yayın ve tanıtım hizmetleri ünitesi, 2 bin kişilik kongre merkezi ve sosyal tesisler, idari binalar, konferans ve sergi salonları, misafirhane ile kapalı otoparklar yapacağız.'''' Belgelerin konulacağı raflardan iklimlendirme sistemlerine kadar her türlü ayrıntıyı düşündüklerini kaydeden Bayraktar, 165 milyon liralık yatırım bedeli olan projenin tamamlanmasıyla birlikte 38 ülkenin hafızasının güvenceye alınacağını bildirdi. AA

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.