Haberler

Uydukent sorununu çözdük

Tarih: 28 Ocak 2011 Kaynak: Yeni Şafak
Uydukent için iki banka ile kredi anlaşması imzalandı, konutların 2012 yılının Haziran ayında teslim edileceği açıklandı. Belediye Başkanı Altungün, "Sözümüzü tuttuk ve kangren haline gelen Uydukent sorununu çözdük" dedi.

Temeli atıldığı günden beri Kuşadası''nda tartışmaların odağında yer alan ve kördüğüm haline gelen Uydukent sorunu sonunda kalıcı bir çözüme kavuştu. Kuşadası Belediyesi''nin Uydukent yönetimi ile birlikte attığı adımlar doğrultusunda adım adım ulaşılan çözüm sonrası iki banka ile kredi sözleşmesi imzalandı ve düzenlenen basın toplantısında konutların 2012 yılı haziran ayında teslim edileceği açıklandı. Uydukent Kooperatifler Birliği tarafından yönetim binasında düzenlenen toplantıya Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün ve basın mensuplarının yanı sıra Uydukent yönetimi katıldı. Toplantıda konuşan Uydukent Kooperatifler Birliği Başkanı Osman Tuğrul, kredi aramaları sırasında pek çok banka ile görüştüklerini, bin 300 konutluk bölüm için Tekstilbank, bin 80 konutluk bölüm içinse Finansbank ile anlaştıklarını söyledi. Uydukent''e özel kredilerin 5 yıllık yüzde 0,69, 10 yıllık yüzde 0,79 faiz oranları uygulandığını anlatan Osman Tuğrul, istifa eden Uydukent ortaklarının paralarının istifa sırasına göre ödendiğini söyledi.

İNŞAATLAR 18 AYDA BİTİRİLECEK

Müteahhitler ile sözleşmelerin yenilendiğini kaydeden Uydukent Başkanı Tuğrul, daire başına 10 bin lira güçlendirme maliyeti dahil 46 bin 535 lira ortalama fiyata düşürüldüğünü ve ortak başına yaklaşık 13 bin 500 lira fayda sağlandığını söyledi. Tuğrul şöyle devam etti: "İnşaatların bitirilme sürece 18 ay olarak tespit edildi. Ortaklarımıza konutlarını 2012 yılı haziran ayında teslim etmeyi hedefliyoruz. Tüm kooperatiflerimizde ruhsat yenileme çalışmalarımız devam ediyor. Ocak ve Şubat ayları içerisinde çekilecek şerefiyelerden elde edilecek gelirle çevre düzenleme ve altyapı çalışmaları yapılacak. Uydukent ortak sayısının daha aşağıya düşmesi durumunda boş kalan konutların müteahhitler tarafından alınmaları kredi veren bankalara taahhüt edildi. Ayrıca konutların belirlenen süre zarfında tamamlanmaması halinde de konutlar teslim edilene kadar ortaklarımıza kira ödemesi yapılacaktır"

ÇOK ÇABA HARCADIK

Uydukent Başkanı Osman Tuğrul''un açıklamalarının çok sevindirici olduğunu belirten Kuşadası Belediye Başkanı M. Esat Altungün, kördüğüm haline gelen Uydukent sorununu çözebilmek için büyük çaba harcadıklarını ve sonunda başarılı olduklarını belirterek, artık inşaatların kredi sorununun da çözülmesi ve tamamlanma aşamasına gelmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Altungün, konutların tamamlanması ve teslimi öncesinde belediye olarak üzerlerine düşeni yaparak protokol dahilinde altyapı çalışmasını yapacaklarını belirterek, "Uydukent''e artık yeni bir mahallemiz gözüyle bakmalıyız. Söz verdiğimiz gibi yılların birikimi olan sorunları aşama aşama çözdük. Bugün artık konutların teslim tarihini konuşuyoruz. Bunun sağlanmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyorum" dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.