Haberler

Beşiktaş Yeni Stat Hayalini Gerçekleştirecek!

Tarih: 28 Ocak 2011 Kaynak: Milliyet Emlak


Beşiktaş, Galatasaray''ın aksine kendi yuvasını terk etmeden 120 milyon euroya baştan aşağı yeni bir stat inşa edecek.

2004''ten bu yana Beşiktaş''ın koltuğunda oturan Yıldırım Demirören''in en büyük hayali gerçekleşiyor. Yeni stat projesinin önündeki en büyük engel kalktı. İstanbul 3 No''lu Kültür ve Tabiatı Koruma Kurulu, yeni stat projesine onay verdi.

Beşiktaş, stadını yenilediği takdirde Galatasaray''a da adeta ders vermiş olacak. Zira Galatasaray, irtifak hakkı kendisine ait olan Ali Sami Yen''i bırakıp sadece kullanım hakkını alabildiği Türk Telekom Arena''ya giderken, Beşiktaş, yine kendi yerinde ve yine irtifak hakkına sahip olarak Dolmabahçe''de top çevirmeye devam edecek.

Böylece Kartal, bürokraside tarihsel bir gücü olan Galatasaray''ı da kıskandıracak bir başarıya imza atmış olacak. Basın Sözcüsü Meten Düren''e "Bu nasıl oldu" diye sordum. Düren''in cevabı kısa ve net: "Bu da Yıldırım Demirören''in başarısı olsun." Düren, stat yapılırken takımın nerede maç oynayacağının ise belli olmadığını ama TT Arena için bir başvuru kesinlikle yapılmadığını da söyledi.

Top Büyükşehir''de

Beşiktaş''ın İnönü''yü yıkmak için yaptığı ilk başvuru anıtlar kurulunda "Tamam yıkılabilir ama yerine ancak kültür merkezi yapılabilir" şeklinde karara bağlandı. İşin peşini bırakmayan Beşiktaş, kuruldan "Stat yıkılıp yerine kültür merkezi ve sportif tesis yapılabilir" onayını aldı. Şimdi stadın Dolmabahçe Sarayı''na bakan tarihi bölümü kültür kompleksi şeklinde tasarlanıp, arka tarafı stat yapılacak. Ancak burada Büyükşehir Belediyesi''nin de arsa desteği gerekiyor. Stadın arkasında halihazırda İETT garajı olarak kullanılan araziye ihtiyaç var.

İnönü Stadı''nın isim sponsoru Fiyapı, yeni stadın yapımında da en büyük aday. Yıldırım Demirören, daha önce yaptığı açıklamada, yeni stadı Fiyapı''nın yapmasını arzuladıklarını ama başka tekliflere de açık olduklarını belirtmişti.

Diğer yandan birçok kişi tarihi nedenlerden ötürü İnönü Stadı''nın yıkılmasına karşı. Mimar Hasan Çalışlar, yıkıma karşı olmadığını ama yerine yapılacak stadın nasıl bir şey olacağının önemli olduğunu vurguladı. Çalışlar, "Yeni stat projesi için davetli bir yarışma açılmalı. Seçici kurulda da profesyoneller olmalı. Sadece Beşiktaş yönetiminin zevkine bırakılmamalı" dedi.

35 milyon euro gelir hedefi

- Stat 18 ayda tamamlanacak
- 42 bin kişilik olacak.
- İnşaata Mayıs 2011''de başlanması bekleniyor.
- Yap-işlet-devret modeli öngörülüyor.
- Statta kongre ve kültür merkezi de yapılacak.
- 120 milyon euroya mal olması bekleniyor.
- Kulüp stattan yıllık 35 milyon euro gelir hedefliyor.
- Beşiktaş''ın bugünkü stat geliri 14 milyon euro.

Konuyla İlgili Linkler
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.