Haberler

"Ucube" Anıtın Heykeltraşı İsyan Etti

Tarih: 11 Şubat 2011 Kaynak: Cumhuriyet
Başbakan Erdoğan''ın "ucube" dediği "İnsanlık Anıtı"nın yıkımını engellemek için mahkemeye başvuran Heykeltıraş Mehmet Aksoy isyan etti.

Mehmet Aksoy, "Haklılığımız uçan kuşa anlatmaya çalışıyoruz, mücadele veriyoruz. Ben kaçak yapı yapmış durumuna düşüyorum, böyle bir şey yok" dedi. Mahkemeden yürütmeyi durdurma kararının çıkacağına inandıklarını ifade eden Aksoy, "Elimizde belgeler var, hepsini sunduk. Uluslararası anlaşmalar, telif hakları var. Bunlara güveniyoruz. Kamuoyu arkamızda, herkes bekliyor, kötü bir karar çıkarsa eylemler olacaktır besbelli. Bizim mücadelemiz de uzayacaktır. Ama kararın olumsuz olacağına inanmıyorum" diye konuştu.

Heykelle ilgili çelişkili kurul karaları olduğunu vurgulayan Aksoy, "Yüksek Kurul, kararı iptal ediyor, buna rağmen Belediye Meclisi ''yıkın'' diyor. Belediye Meclisi kurul mu? Üstelik devlette devamlılık esası vardır. Hangi Belediye Başkanıysa olursa olsun, o kurum devlet kurumudur, kim gelirse gelsin o alınan kararlar geçerlidir. Yoksa devlet çalışmaz" dedi.

Bakanın Tepesinde Demokles''in Kılıcı Sallanıyor
Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay''ın da konuyla ilgili ''çelişkili konuşmalar'' yaptığını belirten Aksoy, "Onu da anlamak istiyorum. Kendisiyle görüşmek isterim. Ama kendisi de çok da bir şey söyleyecek durumda değil tabi. Çünkü yukarıda Demokles''in kılıcı tehdit olarak devamlı sallanıp duruyor" diye konuştu.

Heykelin yurtdışında da büyük yankı bulduğunu ifade eden Aksoy, dünyanın bu konuda duyarlı olduğunu vurguladı. Konunun Avrupa Parlamentosu''nun gündemine alındığını hatırlatan Aksoy, Türkiye''nin de üyesi olduğu Uluslararası Anıtlar ve Sitler Konseyi''ne (ICOMOS) başvurarak, bu kurulun bilirkişiliğini isteyeceklerini kaydetti.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.