Haberler

Görüntümüze Yakışmayan Çatıları Değiştirin Artık

Tarih: 11 Şubat 2011 Kaynak: Yeni Asır Yazan: Fatih Şendil
Vatandaşlar, İzmir''in Konak ilçesindeki Atatürk Kültür Merkezi ve Konak Vapur İskelesi''nin harabe halindeki çatılarının, görüntü kirliliği yarattığını söylediler.

İzmir''in Konak ilçesinde bulunan ve kentin simge yapılarından sayılan Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi ve Konak Vapur İskelesi''nin çatılarının, Türkiye''nin üçüncü büyük kenti olan İzmir''e hiç yakışmadığını söyleyen vatandaşlar, Yeni Asır Yanınızda ekibini arayarak, çatıların yanilenme talebinin yetkililere iletilmesini istediler.

Hangar Gibi

İzmir''in simgesi haline gelen ve birçok sanatsal ve kültürel faaliyetlerin düzenlendiği Ege Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi binasının dışarıdan görüntüsünün bir kültür merkezinden çok hangara benzediğini ve çatısının yıllardır aynı şekilde hiç onarılmadan çürümeye terk edildiğini dile getiren vatandaşlar, Yeni Asır Gazetesi''ni arayarak bu manzaranın değişmesini istediklerini bildirdiler.

Estetik Değil

Konak''taki Atatürk Kültür Merkezi binasının yanı sıra Konak Vapur İskelesi çatısının da çok eskidiğini ve göze hoş görünmediğini söyleyen vatandaşlar, "Atatürk Kültür Merkezi''nin iç yapısı ve mimarisi çok güzel ama çatısı İzmir''in görüntüsüne yakışmıyor. Böylesine bir kültür ve sanat mekanının görüntüsünün de estetik olması gerekmez mi? Buraya sadece İzmir''den değil, Türkiye ve dünyanın dört bir yanından davetliler geliyor. Acaba onlar da bu görüntü karşısında ne düşünüyorlar? Bu çatılar kentimizin itibarını zedeliyor. Yöneticiler bunu acaba hiç mi akıllarına getirmiyor? Eğer onlar bu çatıların İzmirimize yakıştığını söylüyorlarsa, diyecek birşey yok" dediler.

Kurtarılmalı

Özellikle Varyant''tan bakıldığında İzmir''in simgesi haline gelen Konak Meydanı ve Saat Kulesi ile birlikte Atatürk Kültür Merkezi ve Konak Vapur İskelesi''nin de göründüğünü söyleyen vatandaşlar, bu iki yapının çatılarının değiştirilerek İzmir''in estetiğine uygun hale getirilebileceğini söylediler. Binaların görüntü kirliliği yaratmasının belediye yönetmeliklerine de aykırı olduğunu vurgulayan vatandaşlar, yetkilileri göreve çağırdı.

Konak Vapur İskelesi''nin de aynı şekilde bu hantal ve estetik olmayan görüntüden kurtarılması gerektiğini söyleyen İzmirliler, "Gerçekten de İzmir''in güzel bir çehreye kavuşması için çalışıyorlarsa, o zaman umarız ki yetkililer, Yeni Asır aracılığıyla onlara ulaştırdığımız bu soruna bir an önce çözüm getirirler. Güzel İzmirimize her şeyin en güzeli yakışır" diye konuştular.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.