Haberler

Güzelbey''den değişimi yerinde görme çağrısı

Tarih: 10 Mart 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Yaşar Yavuz
Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yerel yöneticileri hafif raylı sistem başta olmak üzere Gaziantep''te gerçekleştirilen hizmetleri yerinde görmeleri için şehre davet etti. Güzelbey, Gaziantep bir taraftan tarihi kimliğine sahip çıkan, diğer taraftan da modern şehirciliğin gerektirdiği birçok unsurları bir arada barındıran bir şehir olduğunu söyledi.

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Asım Güzelbey, yerel yöneticileri hafif raylı sistem başta olmak üzere Gaziantep''te gerçekleştirilen hizmetleri yerinde görmeleri için şehre davet etti. Gaziantep''in dünyanın en eski yerleşim yerlerinden birisi olduğunu belirten Başkan Güzelbey, modern şehirciliğin gerektirdiği hizmetleri Gaziantep''e getirdiklerini, Gaziantep''in müzeleriyle ön plana çıktığını ifade eden Başkan Güzelbey, "Gaziantep, geçmişiyle geleceği birleştiren bir kent görüntüsünde. Birçok tarihi eserin restore edildiği Gaziantep müzeleriyle ün yapıyor. Cumhuriyet tarihinin en büyük müzesi olan Zeugma Mozaik Müzesi tamamlandı. Osmanlıların son döneminde Konya''nın ardından Mevleviliğin merkezi olarak bilinen Gaziantep''te bir Mevlevi müzesini hayata geçirdik. Bunun yanı sıra kent Müzesi, Mutfak Müzesi, Cam Eserler Müzesi gibi birçok müzeyle müzeler kenti olma noktasındayız. Bütün bunların yanı sıra modern şehirciliğin gerektirdiği önemli aktiviteleri de şehrimize getirmekteyiz. Bunların başında Gezegenevi ve Bilim merkezi yer almaktadır. Bugün Türkiye''nin ilk Gezegenevi Gaziantep''te hizmete girdi. Mimarisi tamamen Türk mimarlar tarafından yapıldı ve Almanya''da ödül aldı. Geleceğe yatırım yapmak zorundayız" dedi. Güzelbey, "Özellikle vizelerin kalkmasıyla komşu ülkelerle kültür turizmi ve ticarette büyük mesafeler kat edildi. Bugün Irak Gaziantep''in lojistik merkezi durumunda. Fabrikalar harıl harıl çalışıyor. İhracat, yapılıyor, ithalat yapılıyor. Dolayısıyla Gaziantep şanslı bir şehir" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.