Haberler

"Biz buradayız, kurdurtmayacağız"

Tarih: 11 Mart 2011 Kaynak: Haber Türk
Başaranlar Firması''nın ÇED Olumlu Raporu''nun ardından, İl Genel Meclisi''nden Sığacık Körfezi''nde 35 dönüm yer kiralayarak, Orkinos Çiftliği kurulması çalışmalarında sona yaklaşması Seferihisar''ı ve çevrecileri çıldırttı. 13 Mart Pazar Seferihisar''da sanatçıların ve gazetecilerin de katılımıyla büyük bir etkinlik var.

Sığacık Körfezi''ne kurulması planlanan Orkinos Balık Çiftliği''ne tepkiler sertleşerek artıyor. Greenpeace''in önerisiyle Seferihisar Belediyesi Sığacık Körfezi''nin "Özel Çevre Koruma Alanı" olması için Çevre Bakanlığı''na başvuruyor. Başvuruya Seferihisar Belediyesi, Greenpeace, Seferihisar Kent Konseyi, Seferihisar Çevre Koruma Derneği ve birçok sivil toplum örgütü imza atacak. Çiftliğin kurulacağı alanda 13 Mart Pazar günü Sığacıklı balıkçılar nöbet tutmaya başlıyor. Greenpeace gönüllüleri de nöbete ve eyleme katılarak Sığacık''a destek verecek.

Seferihisar Belediyesi, Greenpeace, Seferihisar Çevre Koruma Derneği, Seferihisar Kent Konseyi, Sığacık Balıkçılar Kooperatifi gibi sivil toplum örgütleri, Seferihisarlılar, Türkiye''nin dört bir yanından gelecek çevreciler, sanat ve basın camiasından sürpriz isimler 13 Mart Pazar günü Sığacık''ta "Orkinos Balık Semirtme Çiftliği''ne Hayır" demek için buluşuyor. Çevre Bakanlığı''nın ÇED (Çevre Etki Değerlendirmesi) olumlu kararının ardından, İl Genel Meclisi''nden Sığacık Körfezi''nde 35 dönüm yer kiralayan firmaya ilçede protesto artıyor. Gerçekleşecek eyleme destek, Türkiye''nin dört bir yanından çığ gibi büyüyor. Mesaj; "Balık Çiftliği Değil, Koruma Alanı Olmak İstiyoruz"

Türkiye''nin ilk Cittaslow (Sakin Şehri) olarak çevre, doğa, tarih gibi kriterler üzerinde yoğun çalışmalar gerçekleştiren, Türkiye''ye örnek bir yerel kalkınma modeli yaratmaya çalışan Seferihisar''da, Sakin Şehir unvanına zarar verecek ayrıca Sığacık''ta yaşayan ve geçimini balıkçılıkla sağlayan birçok vatandaşın ekmeğini tehlikeye artacak, bakir bir körfez olan Sığacık Körfezi''ni geri dönüşü olmayacak şekilde kirletecek Orkinos Balık Semirtme Çiftliğine karşı büyük bir etkinlik düzenleniyor. Özel Çevre Koruma Alanı olmak için başvuran Seferihisar Belediyesi''nin basın açıklamasıyla başlayacak programda, Sığacıklı balıkçılar çiftliğin kurulması planlanan alanda sırayla nöbet tutmaya başlıyor, "biz buradayız,
kurdurtmayacağız" mesajı veriyor. Greenpeace gönüllüleri de Sığacıklı balıkçılara destek veriyor. Etkinliğin ardından Seferihisar Belediyesi etkinliğe katılanlara Sığacık Meydan''da balık-ekmek günü düzenliyor.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.