Haberler

Batum’un ‘ucube’si

Tarih: 11 Mart 2011 Kaynak: Hürriyet Yazan: Sefa Kaplan
Sanatçı Mehmet Aksoy tarafından Kars''ta yapılan ve Başbakan tarafından ‘ucube'' olarak nitelenerek tartımalara neden olan ‘İnsanlık Anıtı'' heykelinin bir benzeri Batum''da da mevcut.

Nasıl ‘İnsanlık Anıtı''nın amacı, Türkiye ile Ermenistan arasında dostluk duyguları geliştirmekse, Batum''daki ‘Aşk'' isimli heykelin amacı da Gürcü ve Azeri iki genç arasında yaşanan sevdayı ortaya koymak.

Hareket ediyor
‘Aşk'' heykelini, ‘İnsanlık Anıtı''ndan ayıran en önemli özellik ise hareketli olması. Metalden yapılmış kadın ve erkek figürleri birbirine doğru hareket ediyor ve her sekiz-on dakikada bir birleşiyor. Tamara Kvesitadze tarafından yapılan heykel(ler), ilhamını Kurban Said''in ‘Ali ve Nino / Bir Aşk Hikâyesi'' isimli romanından almış. Romanda, Azeri delikanlı Ali ile Gürcü bir genç kız olan Nino''nun aşkı anlatılıyor. Kiev doğumlu bir Yahudi olan ve çocukluğu Bakü''de geçen Kurban Said''in (asıl ismi Lev Nussimbaum) bu romanı, Azerbaycan edebiyatının klasikleri arasında kabul ediliyor.

Heykeltıraş Tamara Kvesitadze ise 1968 Tiflis doğumlu bir sanatçı. Dünya çapında pek çok ödülü olan Tamara Kvesitadze, eserlerinde yeni materyaller kullanması ile tanınıyor.

YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.