Haberler

Basra petrolü Türkiye''den akacak

Tarih: 5 Nisan 2011 Kaynak: Taraf

Tahrip olan petrol boru hattı için Irak, Türkiye''den yardım istedi. Basra''dan Zaho''ya kadar gelecek üç yeni hatla Basra petrolünün Türkiye üzerinden taşınması planlanıyor. Irak petrolünün taşınmasıyla ilgili açıklamalarda bulunan BOTAŞ Fazıl Şenel, "Irak''taki temaslarımızda, tahrip olmuş durumdaki 40 inçlik petrol boru hattının yeniden yapımı konusunda yardım istediler. Biz de hazır olduğumuzu söyledik" dedi.

Şenel, Türkiye''nin önemli bir enerji üssü olma konusunda ciddi mesafe katettiğini, boru hatlarını başarıyla planladığını, projelendirdiğini, inşa ettiğini ve işlettiğini dile getirdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan''ın geçen hafta gerçekleştirdiği Irak ziyaretine katıldığını ve önemli temaslarda bulunduklarını ifade eden Şenel, "Irak''la ilgi durum şu: Irak''ta petrol var. Petrolü Kerkük- Yumurtalık Petrol Boru Hattı ile getiriyoruz. 40 ve 46 inçlik iki hat mevcut. 46 inçlik olan şu anda aktif şekilde çalışıyor. Ama 40 inçlik olanın Irak''taki bölümü, savaş ve uzun süre kullanılmaması sonucu gerçekleşen çürüme nedeniyle kullanılamaz durumda" dedi.

Irak''a teknik heyet
Irak''taki temaslarda, Irak yetkililerin kendilerinden 40 inçlik hattın yeniden yapımı konusunda yardım istediğini belirten Şenel, şöyle devam etti: "Biz de bu konuda hazır olduğumuzu söyledik. Irak''a inceleme yapmak üzere bir teknik heyet göndereceğiz. Hattın Kerkük''ten sınırımıza kadar olan kısmının yapılması konusunda desteğimizi sunacağız.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.