Haberler

İzmir''e 50 bin kapasitelik stat sözü

Tarih: 5 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Şafak Yazan: Vahap Dabakan
Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Örnekköy''e yapılacak yeni stat için vakit kaybetmek istemediklerini söyledi. Fedearasyon Başkanı Özgener ise Türkiye''nin 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası''nın evsahipliğini kazanması halinde Atatürk Stadı yıkılarak 40-50 bin kapasiteli yeni bir stat yapılacağını açıkladı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ve Federasyon Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya gelerek İzmir''e yapılacak stat konusunda alınan son kararı kamuoyuyla paylaştı. Tarihi Şato''daki kahvaltının ardından basın toplantısı düzenleyen iki başkan, Örnekköy''de yapılacak yeni stat ve 2020 Avrupa Futbol Şampiyonası için Atatürk Stadı''nın yıkılıp yeniden yapılması gibi konuların ele alındığını açıkladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentin kuzey aksındaki ihtiyacı gidermek üzere yapmayı kararlaştıkları 15-20 bin kapasiteli stat projesini zaman kaybetmeksizin hayata geçireceklerini söyledi. Buca Arena Stadı''nın kapasitesinin arttırılmasıyla Güney''deki stat sorununu çözdüklerini dile getiren Başkan Kocaoğlu, Örnekköy''de yapılacak stat konusunun yaklaşık 5-6 aydır Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yunus Akgül ve Futbol Federasyon Başkanı Mahmut Özgener''in de gündeminde olduğunu, bu konuda haftada en az bir kez Özgener''le görüştüklerini vurguladı. Birkaç hafta içinde bir kez daha bir araya geleceklerini ve son noktayı koyacaklarını söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu, "Hep beraber İzmir''e bir eser kazandırmak için kolları sıvadık. Yeni stat için zaman kaybetmeden harekete geçmek istiyoruz" diye konuştu.

STAT İÇİN İLK ADIMI KOCAOĞLU ATTI

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener ise İzmir''in stat konusundaki ihtiyacını göz önünde bulundurarak, İzmir Büyükşehir Belediyesi''nin büyük katkı koyacağı Örnekköy Stadı''na öncelik verildiğini, Atatürk Stadı ile ilgili tasarrufun ise 2020 yılındaki Avrupa Şampiyonası''na adaylık sürecine göre şekilleneceğini açıkladı. Özgener, Atatürk Stadı''nın 2020 adaylık dosyasında yer almasının kararlaştırıldığını belirterek, "Stadı revize etmek hem maliyet açısından, hem de fiziksel olarak olanaksız. Bu stadı yıkıp 40-50 bin kişilik yeni stat yapacağız" dedi. Atatürk Stadı ve Örnekköy''de yapılacak yeni statla birlikte İzmir''in iki yeni futbol stadı kazanacağını sözlerine ekleyen Mahmut Özgener, kentin büyüklüğü ve takım sayısı göz önünde bulundurulduğunda, yeni statların bir ihtiyaç olduğunu söyledi. Örnekköy''deki stada ilişkin proje konusunda da yardımcı olabileceklerini de belirten Özgener, kente yeni bir stat kazandırma konusunda ilk adımı atan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu''na bu konudaki hassasiyeti nedeniyle teşekkür etti. Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, basın toplantısının ardından Başkan Kocaoğlu''na Federasyon''un plaketi ile birlikte Türk Milli Takımı''nın 35 numaralı formasını hediye etti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.