Haberler

Soyak, ArkiPARC''ta "Sürdürülebilir Gayrimenkul" Uygulamalarını Masaya Yatırdı

Tarih: 5 Nisan 2011
Gayrimenkul sektörü, "Kentsel Kalite için Diyalog" temasıyla 30-31 Mart tarihlerinde düzenlenen ArkiPARC 2011''de buluştu. Etkinlikte "Sürdürülebilir Gayrimenkul" oturumunu yöneten Soyak Holding CEO''su Emre Çamlıbel, "Sektörde sürdürülebilirliğin stratejik çözümü, Binalarda Enerji Performansı Yönetmeliği''nin mevcut binalar için de uygulanmasından geçiyor" dedi.

Arkitera Mimarlık Merkezi''nin düzenlediği ArkiPARC 2011 etkinliği, Gayrimenkul Sektörü''nün önde gelen isimlerini bir araya getirdi. "Kentsel Kalite için Diyalog" ana teması ile İstanbul, Fulya Fuar ve Kongre Merkezi''nde gerçekleştirilen etkinliğin ilk günü düzenlenen Gayrimenkulde Sürdürülebilirlik oturumu yoğun ilgiyle karşılandı. Soyak Holding CEO''su Emre Çamlıbel''in yönettiği oturum, Yapı İşleri Genel Müdürlüğü, Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Birleşmiş Milletler Çevre Programı Sürdürülebilir Binalar ve İklim Girişimi Koordinatörü Curt Garrigan ve Altensis Enerji Müdürü Serkan Emin''in katılımıyla yapıldı.

Oturum Başkanı M.Emre Çamlıbel, "Gayrimenkulde Sürdürülebilirlik"in en önemli unsurunun Enerji Verimliliği ve Enerji Tasarrufu uygulamalarının olduğunu belirterek, Türkiye''de Enerji Performansı Yönetmeliği''nin mevcut binaları da kapsayacak şekilde genişletilmesinin kaliteli kentleşme için kritik rol oynayacağını söyledi. Çamlıbel, "Enerji alanındaki bu büyük tasarrufun ekonomiye katkısı da büyük olacaktır. Türkiye genelindeki mevcut binalarda yüzde 25''lik bir iyileşme sağlandığı takdirde, Türkiye yılda yaklaşık 6 milyar dolarlık tasarruf edecek" dedi.

Sürdürülebilir Gayrimenkul için kamu ve özel sektörün işbirliğinin önemine dikkat çekilen oturumda konuşan Birleşmiş Milletler Çevre Programı Koordinatörü Curt Garrigan, Birleşmiş Milletler''in dünyadaki sera gazı salımını azaltmak üzere, stratejik planlama yaptığını belirtti. Garrigan, "Bu alanda teknolojik ilerleme kritik, çünkü bugün dünyadaki en büyük enerji tüketicisi binalardır" diye konuştu.

Sürdürülebilir Kent yaşamı için Yavaş şehirlerin önemine dikkat çeken Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, yavaş şehrin küreselleşmeye karşı savunma olduğunu ancak teknoloji karşıtı bir hareket olmadığının altını çizdi. Kentlerin sürdürülebilirliğini yitirmeye başladığını belirten Soyer, yerli üretimi de teşvik eden yavaş şehirlerde, çevre ve atık yönetimi ile birlikte altyapı planlarının kritik öneme sahip olduğunu söyledi. Altensis Enerji Müdürü Serkan Emin, binalarda tercih edilmesi gereken enerji tasarruflu aydınlatmanın, yüksek oranda enerji tasarrufu sağladığını ifade etti. Enerji Verimliliği Daire Başkanı Murat Bayram ise, yeni binalarda 1 Ocak 2011''de zorunlu hale gelen enerji kimlik belgesi olmadan, ruhsat alınamayacağını vurguladı. Bayram, enerji kimlik belgesinin enerji tüketimi ve karbon salımı hakkında bilinci ifade ettiğini belirterek, mimarinin bu doğrultuda şekillendirilmesinin, gün ışığından azami derecede faydalanılması ve yenilenebilir enerji sistemlerinin kullanılması gibi kriterlerin öne çıktığını ifade etti.

Etkinliğin 2.günü gerçekleştirilen "Ofis Yatırımları" panelinde konuşan Soyak Gayrimenkul Geliştirme ve Yatırım Genel Müdürü Feyzi Tecellioğlu ise; mimari tasarımla birlikte eş zamanlı olarak enerji tasarrufu konularının masaya yatırılması gerekliliğini belirtti. Feyzioğlu, binaların yaşam döngüsü ve dolayısıyla ömrü düşünüldüğünde, bugün alacağımız kararların önümüzdeki 50 yıl için de geçerli olarak bizi etkileyeceğine dikkat çekti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.