Haberler

Başkan Topbaş Asya Belediyeler Birliği başkanlığını da devralıyor

Tarih: 5 Nisan 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
"2. Asya Belediye Başkanları Forumu" katılımcıları onuruna yemek veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, TBB ve UCLG''den sonra Asya Belediyeler Birliği''nin başkanlığını da devralacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, "2. Asya Belediye Başkanları Forumu" katılımcıları onuruna Esma Sultan Yalısı''nda akşam yemeği verdi. Başkan Topbaş''ın eşi Özleyiş Topbaş ile katıldığı yemekte; Tahran Belediye Başkanı Mohammed Bagher Ghalibaf, Köln Belediye Başkanı Jürgen Roters ve eşi Flugela Roters, İslamabad Belediye Başkanı İmtiaz İnayet Elahi ve eşi ile foruma katılan 33 Asya ülkesinden 44 belediye başkanı ve heyetler yer aldı.

Yemekten önce davetlilere hitap eden Başkan Kadir Topbaş, İstanbul''un, kıtaların ve medeniyetlerin buluştuğu bir şehir olduğunu belirterek, 85 bin kilometrelik Antik Roma Yolu ile 9 bin kilometrelik İpek Yolu''nun İstanbul''da kesiştiğini hatırlattı. İstanbul''un tarihinde birçok medeniyeti bağrına bastığını ve 3 büyük imparatorluğa başkentlik yaptığını ifade eden Kadir Topbaş, şöyle konuştu;

"1884''e kadar Sultanahmet''teki Milion Taşı dünyanın sıfır noktası sayılıyordu ve tarihçiler dünyayı tarif ederken İstanbul''un doğusu ve batısı diye tanımlıyorlardı. Dünya saatleri 1884''e kadar İstanbul''a göre ayarlanıyordu. Yani, bugün sizlerle beraber dünyanın merkezindeyiz. Sabahtan beri Pendik''te Asya kıtasındaydık, şimdi ise Avrupa''dayız. Avrupa''nın başlangıç noktasındayız."

Asya Belediyeler Forumu''nun dünya insanlığı için umut olacak bilgi ve deneyimlerin paylaşımı adına gerçekleştirildiğine dikkat çeken Başkan Topbaş, "Bunun için İstanbul''da bir aradayız. Siyasetten uzak ve yerel yönetimler adına neler yapabileceğimizi konuşuyoruz" diye konuştu.

Asya Belediye Başkanları Forumu ve Tahran Belediye Başkanı Muhammed Ghalibaf da İstanbul''da bulunmaktan son derece mutlu olduğunu belirterek, "Umarım bu belediyeler forumumuz başarılı olur ve yerel halk için birçok sorunu çözeriz, çözecek yolları buluruz. Asya Belediyeler Birliği başkanlığını 2 yıl süreyle devralacak Başkan Kadir Topbaş''a başarılar diliyorum" diye konuştu. Gecede sunulan sema gösterisi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası''nın verdiği konser davetliler tarafından beğeniyle izlendi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.