Haberler

Saddam''ın Irak''taki en büyük sarayı yenileniyor

Tarih: 15 Nisan 2011 Kaynak: Vatan Emlak Yazan: Nihal Yuvacan
Görkem İnşaat, Saddam''ın en büyük sarayını yeniliyor...

Geçen yıl Libya''da düzenlenen 32''nci Arap Ligi Zirvesi için biraraya gelen 22 Arap ülkesinin başbakanı, bu yıl Ağustos ayında Irak''ın devrik lideri Saddam Hüseyin''in Bağdat''taki Cumhuriyet Sarayı''nda ağırlanacak. Sarayı Arap Ligi için kongre merkezine dönüştürecek olan şirket ise başkentte daha önce Başbakanlık misafirhanesini inşa eden Ankaralı Görkem İnşaat. 40-50 bin m2''lik sarayın iç renovasyonunun yanı sıra mobilyasından sandalye ve perdesine kadar tüm malzemelerini Türkiye''den temin eden şirket, Mayıs''ta tamamlayacağı proje için 650 Türk işçiye de istihdam sağladı.

Geçen yıl Libya''nın Sirte şehrinde 27-28 Mart tarihlerinde düzenlenen 32''nci Arap Ligi Zirvesi için biraraya gelen 22 Arap ülkesinin başbakanı, bu yıl Ağustos ayında Irak''ın devrik lideri Saddam Hüseyin''in Cumhuriyet Sarayı''nda ağırlanacak. New York Times''ın haberine göre, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari 450 milyon dolar harcadıkları Arap Ligi organizasyonu yatırımları arasında en önemlisinin Bağdat''ta Saddam Hüseyin''in en büyük sarayı olan Cumhuriyet Sarayı''nın kongre merkezine dönüştürülmesi projesi olduğunu açıkladı.

Sarayı Arap Ligi''nin gerçekleştirilebilmesi amacıyla yenileyen şirket ise Ankara merkezli Görkem İnşaat. 40-50 bin metrekare büyüklüğündeki sarayın Arap Ligi''nin yapılabileceği bir kongre merkezine dönüştürülmesi ve yenilenmesi ihalesine geçen yıl tek Türk firması olarak katılan ve ihaleyi alan Görkem İnşaat, sarayı Mayıs ayında tamamlayabilmek için gece gündüz çalışıyor. Sarayın yenileme çalışmalarına Ağustos 2010''da başladıklarını açıklayan Görkem İnşaat Genel Müdürü Celal Sancaktar, "En hareketli dönemde 650 Türk işçisine istihdam sağladık. Sarayın iç renovasyonunun yanı sıra mobilyasından toplantı odaları malzemelerine, sandalyesinden perdelerine ve çatal bıçak takımına kadar tüm malzelerini Türkiye''den temin ederek gönderdik" dedi.

3 ayrı bloktan oluşan sarayın iki dev toplantı salonuna ve pek çok misafirhaneye sahip olduğunu dile getiren Sancaktar, ihalede seçilmelerinde ülkede aldıkları altyapı ve üstyapı projelerinin ve idarenin ne istediğini bilmelerinin etkili olduğunu ifade etti.

2005 yılından beri alt ve üstyapı projeleri üstleniyor

1975 yılından beri Kuzey Irak başta olmak üzere Orta Asya''da alt ve üst yapı projeleri üstlenen Görkem İnşaat, 2005 yılından beri yerli bir şirket ile ortak olarak Erbil''de köprü, Süleymaniye''de hükümet binası, köprü ve içme suyu arıtma tesisi, petrol dolum tesisi ve doğalgaz boru hattı gibi projeler üstlenmiş. Şirketin önemli projelerinden birinin Bağdat''ta Başbakanlık misafirhanesi olduğunu söyleyen Celal Sancaktar, "18 ayda tamamladığımız projede Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da 15 gün önceki ziyaretinde misafir edildi" dedi.


Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.