Haberler

Nükleer karşıtı tepkiler büyüyor

Tarih: 15 Nisan 2011 Kaynak: NTVMSNBC

Fukuşima Nükleer Santralı''nda yaşananlar Japonları ve Hintlileri kızdırdı...

Fukuşima Nükleer Santralı''nın bir aydır kontrol altına alınamaması, sükuneti ile tanınan Japonları kızdırdı. Ülkede nükleer protestolar yayılıyor. 11 Mart''taki 9.0''luk deprem ve dev tsunaminin ardından Fukuşima Nükleer Santralı''ndaki nükleer sızıntının bir türlü kontrol altına alınamamasına öfke duyan binlerce Japon, santralı işleten elektrik şirketi Tepco''nun başkent Tokyo''daki merkez binası önünde nükleer karşıtı gösteri düzenledi. "Nükleere hayır" sloganlarının yükseldiği gösteride büyük deprem üreten fay hattında kurulduğu ortaya çıkan Hamakoa Nükleer Santralı''nın da bir an önce kapatılmasını istediler.

Japonların tepkileri devam ederken Hindistan''dan da nükleer karşıtı sesler yükseldi. Deutsche Welle Türkçe''nin haberine göre, Fukuşima''daki felakete rağmen, Hindistan nükleer enerji planlarını rafa kaldırmayı düşünmüyor. Halkın tepkisi de her geçen gün artıyor. Özellikle Jaitapur bölgesinde kurulması planlanan nükleer santral tepki çekiyor.

Hindistan''da Devlet Nükleer Enerji Kurumu''nun Jaitapur''da satın aldığı geniş araziye henüz sükûnet hâkim. Dünyanın en büyük nükleer santralinin tam burada inşa edileceğine dair tek işaretler, ufak birkaç şantiye binası ve bir tabela. Tesisin üretim kapasitesinin, Almanya''daki en büyük altı nükleer santralin toplamından fazla olması planlanıyor.

Ancak Hindistan''da projeye yönelik protestolar haftalardır giderek artıyor. Jaitapur''da geçen hafta sonunda yapılan protestolara 50 bine yakın göstericinin katıldığı tahmin ediliyor. Mumbai ve binlerce kilometre uzaklıktaki Yeni Delhi''de bile çok sayıda gösterici sokaklara döküldü. Pankartları "Bir daha asla Çernobil, bir daha asla Fukuşima" sloganları süslüyordu. Göstericilerden biri de çevre örgütü Greenpeace''in Hindistan şubesinden Vinuta Gopal''di. Çevre korumacı Gopal hükümete vermek istedikleri mesajın, Fukuşima''da yaşananlardan sonra nükleer enerji planlarını tekrar önüne koyup düşünmesi olduğunu söylüyor ve ayrıca Jaitapur''da inşa edilmesi planlanan nükleer santrale karşı da, başbakana iletilmek üzere 70 bin imza topladıklarını belirtiyor.

Nükleer enerji karşıtlarını en çok endişelendiren, Jaitapur''un bir deprem kuşağı üzerinde olması. Bölge son olarak 2009 yılında sarsılmıştı. Ancak Jaitapur''da yaşayanların sorunları bununla da sınırlı değil. Bölge sakinlerinin önemli bir bölümü balıkçılıkla geçiniyor ve santralden denize akacak olan sıcak suyun ekolojik sistemi alt üst etmesinden çekiniyor. Jaitapur''un sakinleri öfkeli. Göstericiler, "Hükümet Jaitapur''u modern bir enerji merkezi bölgesi konumuna getirmeyi hedeflediğini söylüyor, ama aslında Jaitapur''u yeni bir Fukuşima''ya dönüştürüyor." şeklinde konuşuyor.

Hindistan Başbakanı Manmohan Singh ise kamuoyunu yatıştırmaya çalışıyor. Halkın endişelerini anlayışla karşıladığını söyleyen Singh, bu nedenle hükümetin olabildiğince şeffaf bir politika izlemek zorunda olduğunu belirtiyor. Faaliyetteki 20 nükleer reaktörün güvenliğinin kontrolden geçirileceğini kaydeden Hindistan Başbakanı, ayrıca Nükleer Denetleme Kurumu''nun, ancak katı güvenlik koşullarına uyulduğu takdirde yeni reaktörlerin inşasına yeşil ışık yakacağını ve bunun yurt dışından ithal edilen teknolojiler için de geçerli olacağını söylüyor.

Singh''in burada kastettiği Jaitapur projesi. Bu dev projenin ihalesini Fransız devletinin de en büyük hissedarlarından olduğu, dev nükleer enerji şirketi Areva kazanmış, ilk iki reaktörün inşaatı için dokuz milyar dolardan fazla bir ödenek öngörülmüştü.

Areva''nın nükleer santrali ne zaman inşa edebileceği ise henüz belirsizliğini koruyor. Şu ana kadarki planlama uyarınca Jaitapur''un 2018 yılında elektrik üretmeye başlaması hedefleniyor. Ancak yoğun protestoların Areva''nın planlarını alt üst edebileceği belirtiliyor. Ayrıca bölgedeki birçok toprak sahibi, inşaat için gerekli araziyi satmaya yanaşmıyor. Yetkililer ise şimdi daha yüksek fiyat önererek hedeflerine ulaşmaya çalışıyorlar. Teklif ettikleri tazminat bedelini de yedi katına çıkardılar.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.