Haberler

Balon turları Kapadokya''da sektör oldu

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: Sabah
Türkiye''nin peribacaları, kayadan oyma kilise ve evleriyle ünlü turizm merkezlerinden Kapadokya''da, balon turlarına olan ilgi giderek artıyor.

Yaklaşık 25 yıl önce bir firmanın deneme amacıyla başlattığı balon uçuşları, zamanla sektör haline geldi.

Kapadokya semalarında bugün balon turu düzenleyen şirket sayısı 16''ya, balon sayısı da 71''e yükseldi.

Bölgede uçuş yapan 3 ile 36 kişilik yolcu taşıma kapasitesi olan balonlar, yerli ve yabancı turistlere Kapadokya''yı gök yüzünden keşfetme imkanı veriyor.

Bölgede balona binen turistlerin büyük çoğunluğunu, yabancı turistler oluşturuyor. 45 dakika ile 1,5 saat süren turlar için turistler, kişi başı 100 ile 200 avro ücret ödüyor.

Ülke ekonomisine de büyük katkılar sağlayan balon turlarına katılan turistler, Kapadokya''yı balonla gökyüzünden izlemenin keyfini yaşıyor.

Kapadokya semalarında kimi zaman bin 500 feet yüksekliğe çıkarak, kimi zamanda alçalarak, bölgenin eşsiz vadileri arasında süzülen balonlar, turistleri Kapadokya uygarlığının yürüyerek ulaşılamayacak en uzak noktalarına kadar götürüyor.

Bölgede balon turları düzenleyen firmalardan Balloon Turca Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Uluer, AA muhabirine yaptığı açıklamada, balonların artık Kapadokya''nın simgesi haline geldiğini, eskiden turistlerin sadece peribacalarını göremeye gelirken, son zamanlarda sadece balona binmek için bölgeye geldiklerini söyledi.

Turistlere balonlarla, gökte ağır ağır süzülerek bölgenin eşsiz güzelliklerini görme imkanı sağladıklarını dile getiren Uluer, şunları anlattı:

''''Saat 05.00-05.30 gibi, turistleri kaldıkları otelden kendi araçlarımız ile alıp, kalkış alanına getiriyoruz. Kalkış alanında balonlar hazırlanırken yolcularımıza açık büfe hafif bir kahvaltı veriyoruz ve onlar da bu arada balonun kalkışa hazırlanışını seyretme imkanı buluyorlar. Balonlar saat 06.00 civarında havalanıyor ve yaklaşık bin-bin 500 feet irtifaya kadar çıkılarak gün doğumu ve genel Kapadokya manzarası seyretme imkanı veriliyor. Daha sonra vadi içlerine inilerek yolculara fotoğraf çekimleri için peri bacaları ve vadi manzaralarını görme imkanı sağlıyoruz.''''

Uluer, uçuşların, 1 saat 15 dakika ile 1 saat 30 dakika arasında sürdüğünü belirterek, ''''Tur bittikten sonra yere indiğimizde ise şampanyalı bir kutlama yapılarak uçuş hatırası olarak yolculara sertifika veriyoruz. Saat 08.00-08.30 arasında da yolcularımızı tekrar kendi araçlarımızla otellerine bırakıyoruz. Balon macerası böylelikle yaklaşık 3 saat sürüyor'''' dedi.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.