Haberler

İstanbul elbirliğiyle ‘Spor Başkentliği''ne hazırlanıyor

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: İstanbul Büyükşehir Belediyesi
"2012 Avrupa Spor Başkenti" koordinasyon toplantısında ilçe belediye başkanlarıyla bir araya gelen Bakanlar Nafiz Özak, Egemen Bağış ile Başkan Topbaş, İstanbul''u elbirliğiyle "Spor Başkentliği"ne hazırlayacaklarını vurguladılar.

"İstanbul 2012 Avrupa Spor Başkenti" koordinasyon toplantısı Emirgan''daki Beyaz Köşk''te yapıldı. Toplantıya Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak, İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ve ilçe belediye başkanları katıldı.

Toplantıda Gençlik ve Spor Genel Müdürü Yusuf Akgül, İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Gençlik ve Spor İl Müdürü Tamer Taşpınar, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Prof. Dr. Adem Baştürk, Genel Sekreter Yardımcıları Hüseyin Eren ve Mevlüt Vural ile Spor A.Ş. Genel Müdürü Alpaslan Baki Ertekin, Sosyal ve İdari İşler Daire Başkanı Mevlüt Bulut ve Gençlik ve Spor Müdürü Osman Avcı da hazır bulundu.

İstanbul''daki ilçe belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile ilçe belediyelerinin mevcut ve devam eden spor yatırımlarının durumu ve tespit edilen eksiklikler değerlendirildi. Ortak bir vizyonla ilgili bakanlıklar ve tüm ilçe belediyeleri ile koordineli yürütülen organizasyon çalışması kapsamında gerçekleştirilecek toplantıda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik ve Spor Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyespor ve Spor A.Ş. tarafından hazırlanan konuya ilişkin bir sunum da yapıldı.

Egemen Bağış; "Türkiye sportif anlamda AB üyesi"
Toplantıda konuşan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, ilk defa AB üyesi olmayan bir ülke şehrinin spor başkenti seçildiğini hatırlatarak, "İstanbul Avrupa''nın önde gelen şehirleri Madrid, Stockholm, Kopenhag, Varşova, Milano ve Dublin''in ardından sonra Avrupa Spor Başkenti seçildiği için çok mutluyum" dedi.

Türkiye''nin bir anlamda sportif branşlarda çoktan AB üyesi olduğunu belirten ve ülkemizin Avrupa''daki sportif başarılarını dile getiren Egemen Bağış "Türkiye''nin Avrupalılığını sorgulama hadsizliğini ortaya koyan Avrupalı liderlere Galatasaray''ın UEFA Kupası''nı, Efes Pilsen''in Koraç Kupası''nı, Fenerbahçe Acıbadem''in, Vakıfbank Güneş Sigorta Türk Telekom''un Avrupa ve Dünya şampiyonluklarını, Halil Mutlu''nun, Naim Süleymanoğlu''nun, Hamza Yerlikaya''nın madalyalarını hatırlatmak gerekir. UEFA Kupası ve Şampiyonlar Ligi Final maçlarının bu şehirde yapıldığını hatırlatmak gerekir" diye konuştu.

Sporun ırkçılığın, ayrımcılığın ve hoşgörüsüzlüğün panzehri olduğunu dile getiren Bakan Bağış "Spor insanları zararlı alışkanlıklardan olduğu gibi, zararlı düşüncelerden de kurtarır. Avrupa''da zararlı düşüncelere hapsolmuş zihniyetleri 2012''de İstanbul''da arınmaya davet ediyoruz. İstanbul 2012 Türkiye ve Avrupa''nın ortak sesi yakalaması için önemli bir fırsat olacak. 2012 Spor Başkenti, ilçe belediyelerimizin sporu sevdirmeleri için önemli bir fırsat. Vatandaşlarımızın, seçmenlerimizin ömrünü uzatma imkânımız var. Onlara spor sevgisini aşılayabilirsek kendilerini sevmelerini de aşılayabilirsek. Onların da ömrünü uzatabiliriz." diye konuştu.

Avrupa''ya her gittiğinde daha özgüvenle gittiğini ifade eden Bağış, Türkiye artık eski Türkiye değil. Türkiye kendine güvenen Avrupa''nın en hızlı büyüyen ekonomisine sahip 6. en büyük ekonomik gücü olan Avrupa''nın en genç ve dinamik nüfusuna sahip olan ülke konumundadır. İnşallah Kültür Başkenti projesinde nasıl başarılı olduysak spor başkentinde de öyle başarılı olacağız." dedi.

"Projede iktidar muhalefet birlikte çalışmalıyız"
Toplantıya katılmayan ilçe belediyelerine sitem eden Bağış, "Bu İstanbul''un projesidir. Buna her beraber sahip çıkmamız gerekiyor. Bu projeye bütün ilçe belediyelerinin sahip çıkmasını bekleriz. Böyle bir projede iktidar muhalefet ayrımı yapmadan el ele çalışmak zorundayız. Başka İstanbulumuz yok. Toplantıya katılan CHP''li ilçe belediyelerinin yöneticilerine özellikle teşekkür ediyorum" şeklinde konuştu.

Bakan Özak; "İstanbul''da yaptığımız organizasyonlardan övgü aldık"
Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafiz Özak da sporun sağlıklı yaşamdaki önemine dikkat çekerek, sporu bir yaşam tarzı haline gelmesi gerektiğini söyledi. Bu konuda devlete de önemli görevler düştüğünün altını çizen Özak, konuşmasını şöyle sürdürdü;

"Herkes spor yapmalı. Tesiste olmasa bile en azından herkes yürüyüş yapmalı" diye konuştu. Spor Başkenti olan İstanbul''da planlama yapılması gerektiğini ifade eden Özak "Nereye hangi tesisin yapılacağını belirlememiz lazım. İstanbul''da spor tesisi sorunu çözdüğümüz zaman önemli bir adım atmış olacağız. İstanbul''da yaptığımız spor organizasyonlarından hep övgü aldık. Şimdi de 8 tenisçiyi getireceğiz. Tenisle ilgili de önemli kararlar alacağız. Sayın Başbakanımızın vereceği arsaya tenis kortu kuracağız. Türk insanı olarak bu başarılardan gurur duymalıyız. İstanbul''un olimpiyatlara ev sahipliği yapmasını istiyoruz ve ev sahipliğini her alanda olduğu gibi spor alanında da çok başarılı çalışmalara imza atan İstanbul Büyükşehir Belediyemizin üstlenmesini arzu ediyoruz."

Başkan Topbaş; "İstanbullular sporla bütünleşecek"
Sporu halkla birleştirmeyi amaçladıklarını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ise, sporun medeniyetler arasında köprü kurduğunu, bu nedenle İstanbul''da çok önemli spor yatırımları gerçekleştirdiklerini ve çok büyük spor organizasyonlarına ev sahipliği yaptıklarını söyledi.

Büyükşehir Belediyesi olarak İstanbul''da çok sayıda olimpik spor salonu kazandırdıklarını, sahillere, park ve bahçelere koydukları aletlerle her gün binlerce İstanbullunun spor yaptığını, kadar 30 okulun bahçesine inşa ettikleri kapalı spor salonlarıyla sporu ilköğretime kadar yaydıklarını anlatarak, birçok ilçe belediyesinin de önemli spor yatırımlarına imza attığına dikkat çekti.

Yeni sportif alanları İstanbul''a kazandırmaya devam edeceklerini vurgulayan Kadir Topbaş, "İstanbul''da 7''den 70''e herkesi sporla birleştirmek için çalışacağız. Şehirlinin hastalıklardan kurtulma yolu spor yapmaktır. 2012 Avrupa Spor Başkenti herkesin spor yapabilmesi için bir fırsat olacak. Aynı zamanda olimpiyatların 2020''lerde İstanbul''a gelmesi için güzel bir yol haritası olacak" diye konuştu.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.