Haberler

İlk kazma vuruluyor, 9''luk deprem bile olsa Akkuyu etkilenmeyecek

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: Akşam Yazan: Deniz Çiçek
Japonya''daki nükleer sızıntı nedeniyle Akkuyu''ya ilişkin büyük tartışma yaşandı. Rusya, bölgeye 9 şiddetinde depreme dayanacak santral yapmaya hazırlanıyor. Güç Santrali Genel Müdürü Alexander Superfin, ''Reaktör bir kazan sisteminin içinde muhafaza edilecek, dışarı sızma olmayacak'' dedi.

Akkuyu Nükleer Santralı Genel Müdürü Alexander Superfin, Mersin Akkuyu''da kurulacak nükleer santral konusunda bilgi verdi. Superfin, Türk kamuoyuna projenin güvenli olduğuna temin ettiklerini belirterek, ''Güvenlik sistemi için çok katı kural ve normlara uymak zorundayız. Japonya sonrası standartları yeniden gözden geçirdik. Dünyada uygulanan en sert ve katı kurallara uyacak bir güvenlik sistemi olacak'' diye konuştu.

Superfin, bu ay içinde Akkuyu''da geniş kapsamlı bir mühendislik saha etüt çalışmasına başlayacaklarını belirterek, ''İlk temeli atma da 1,5 yıl sonra olur. Ancak sahaya ilk kazma bu ay içinde vurulacak. Santral 4 üniteli olacak. Bir ünitenin yapımı 6 yıl sürüyor. 2013 ortasında yapım başlarsa 2019 ortasında ilk ünite kurulmuş olacak. Birer yıl arayla diğer üniteler yapılacak'' dedi.

Akkuyu Güç Santralı Şirketi Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov da Akkuyu''da en fazla 8 şiddetinde deprem olabileceğinin saptandığını kaydederek, ''9 şiddetinde depreme dayanıklı olacak. Böyle bir deprem olasılığı 10 bin senede bir'' diye konuştu. Genel Müdür Superfin de Rusya''nın Hindistan, Çin ve İran gibi ülkelerde kuracağı santrallerın daha yüksek şiddetlerde depreme dayanacak şekilde inşa edildiğini belirterek ''Depremsellik güvenliği Japonya''dan daha yüksek olacak. Tsunaminin yıkıcı gücüne dayanacak, Uçak düşmesine de dayanacak. Japonya''daki Fukushima Santralında olmayan özellikler olacak. Aktif ve pasif güvenlik kombinasyonu kuracağız. Pasif sistemde, güç kaynağı kesilse de enerji temini olmadan sistem kendisini kapatacak. Fukushima''da yine soğutma sistemi devre dışı kalınca erime olmuştu. Bizim projede ise geleneksel soğuma sistemine ilave olarak doğal soğutma sistemi ek olarak ilave edilecek'' diye konuştu.

Türk şirketlerden yoğun teklif var
Superfin, Rusya''nın santralın yapımı için finansman ve ilave kaynak sağlayacağını belirterek, ''Rusya bankaları yardımcı olacak. Teminat altına alındı. Uluslararası finansman şirketleriyle de müzakereler sürüyor. Türk firmaları da teklifte bulundu. Ama bunlar henüz resmi düzeyde değil'' dedi. Superfin, Akkuyu''daki halkı bilgilendirmek için bir bilgi merkezi kurarak, film gösterimleri yapacaklarını da ifade etti.

Türk malzemesi kullanmak istiyoruz
Alexender Superfin ''Santralın 60 yıl sonra da verimli olması için sürekli bakım yapılacak. Bazı sistemler yenilenecek ya da yerine yenileri gelecek'' dedi. Superfin, santralda çok güçlü kazan muhafazası olacağını belirterek, ''Bu kazan, bir erime olursa lokalizasyon yapıyor, yayılımı önlüyor. Reaktör, zeminde değil, bir konteyner içinde olacak'' diye konuştu. Superfin, santralda en üst düzeyde Türk kaynağı ve malzemesi kullanmak istediklerini belirtti.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.