Haberler

Deprem sorununa çözüm aradılar

Tarih: 18 Nisan 2011 Kaynak: Yeni Asır
EGİAD, "İzmir Kentsel Çözümler Toplantıları" kapsamında "İzmir ve Deprem" başlıklı bir seminer düzenledi.

Ege Genç İşadamları Derneği(EGİAD), "İzmir Kentsel Çözümler Toplantıları" kapsamında "İzmir ve Deprem" başlıklı bir seminer düzenledi. Seminerde konunun uzmanı akademisyenler, depreme karşı kentsel dönüşümün ve hazırlıkların önemini anlattı. EGİAD Dernek Merkezi''nde gerçekleştirilen toplantıya İzmir Valiliği Afet Koordinasyon Kurulu Başkanı ve İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Taner ve Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ konuşmacı olarak katıldı.

Ege Bölgesi ve İzmir''in birinci derece deprem bölgesi olduğu belirten İzmir Valiliği Afet Koordinasyon Kurulu Başkanı ve İzmir Vali Yardımcısı Mustafa Aydın, olası doğal afetlere karşı hazırlıklı olduklarını; planlama, takip, izleme ve sonuçlandırma aşamalarıyla da zararı en aza indirmek için çalıştıklarını söyledi.

Toplumda temel bir afet bilinci oluşturulması gerektiğini ifade eden Aydın, "Geçtiğimiz günlerde Japonya''da yaşanan depreme karşı Japonların verdiği soğukkanlı ve koordineli mücadele, Türk halkına da örnek olmalıdır" dedi.

"Projeler uygulanmıyor"

İzmir''deki binaların durumunun tespit edilmesi gereğine dikkat çeken Yaşar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Tayfun Taner de, binaları inşa ederken zemin koşullarının öncelikli olarak ele alınmasının yaşamsal önem taşıdığını ve İzmir''de kentsel dönüşüm adına hazırlanan birçok bulunmasına rağmen, bu projelerin tam anlamıyla uygulanamadığını söyledi. Toplantıda söz alan Dokuz Eylül Üniversitesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Zafer Akçığ ise "Deprem önlemleri kapsamında yapı denetim firmalarına büyük iş düşüyor. Sahil kesimlerindeki binaların deprem performanslarının belirlenmeli. 1999 yılından önce inşa edilen binaların deprem karşısında riskli durumda olma ihtimali yüksek" ifadesini kullandı.

EGİAD Başkanı Temel Aycan Şen de, deprem konusunda bir farkındalık yaratmayı ve kamuoyunu bu konuda harekete geçirmeyi amaçladıklarını belirtti.

EGİAD tabağı verildi

"Deprem umulmadık zamanlarda yaşanıyor. Bize düşen, önlemlerimizi alarak ve önceden hazırlıklı olmak. Deprem konusunda EGİAD olarak bir rapor hazırlayıp yayımlayacağız" bilgisini veren Temel Aycan Şen, tüm konuşmacılara katılımlarından ötürü teşekkür etti ve hatıra olarak EGİAD tabağı sundu.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.