Haberler

Dünya Günü: "Bir Milyar Yeşil Hareket"

Tarih: 21 Nisan 2011 Derleyen: Bahar Bayhan


Türkiye''de adından çok da fazla söz edilmese de Dünya Günü, her yıl 22 Nisan''da dünya çapında kutlanan özel bir gün. Çevresel değerleri hatırlamak ve korumak adına ortaya çıkan Dünya Günü haftasında birçok aktivist bir araya geliyor, çevresel sorunlara dikkat çekmek üzere çeşitli faaliyetler düzenliyor. 1970 yılından bu yana her yıl farklı temalarla gündeme gelen Dünya Günü''nün 2011 yılı teması ise "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" olarak belirlendi.

Dünya Günü''nden önce çevreci çalışmaların gelişimi 1968''de profesör Morton Hilbert ve Amerikan Halk Sağlığı Hizmeti''nin düzenlediği İnsan Ekolojisi Sempozyumu''na dayanıyor. Çevresel sorunların duyurulması amacıyla düzenlenen bu sempozyum Dünya Günü organizasyonunun temelini attı.

Dünya Günü fikri ilk kez, 1969 yılında UNESCO Dünya Konferansı''nda, "Dünya''nın güzelliğini kutlayarak çeşitli çevresel tehditlere dikkat çekmek" amacıyla John McConnell tarafından ortaya atıldı. Dünya günü kutlamaları için ise ekinoks zamanı olan 21 Mart önerildi. Bundan sonra çevresel sorunlara ilk organizasyonel tepki, Birleşmiş Milletler Senatörü Gaylord Nelson desteği ile 22 Nisan 1970 tarihinde düzenlenen ilk Dünya Günü kutlamaları olarak tarihe geçti. Bu kutlamalara 20 milyon kişi katıldı, birçok konferanslar ve sempozyumlar düzenlenerek, çevre sorunlarına dikkat çekilerek ABD''nin ilk "Temiz Hava Yasası" ve "Temiz Su Yasaları" hazırlandı. Nelson''dan sonra 1990 yılında Denis Hayes tarafından oluşturulan bir organizasyon aracılığıyla da Dünya Günü, uluslararası platforma taşındı. Bugün Earth Day Network tarafından organize edilen Dünya Günü her yıl 175 ülkede çeşitli etkinliklerle kutlanıyor.


İlk Dünya Günü Organizasyonu için Walt Kelly Tarafından Tasarlanan Poster

2010 yılı teması "İklim Değişimi" olan Dünya Günü''nün 2011 yılında belirlenen "A Billion Acts of Green (Bir Milyar Yeşil Hareket)" teması ile tüm dünyada bir milyar çevresel faaliyeti harekete geçirmeyi hedefliyor. Kampanya, tüm dünyaya, karbon emisyonunu azaltan ve sürdürülebilirliği teşvik eden projelerin geliştirilmesi konusunda çağrıda bulunuyor. Ortaklaşa gerçekleştirilen bu faaliyetler sadece karbon emisyonu üzerinde etki göstermekle kalmayacak, aynı zamanda çevreci bireysel hareketlerin gücünün de keşfedilmesini sağlayacak.2011 yılı Dünya Günü kampanyası kapsamında gerçekleştirilecek faaliyetlerden bazıları:

- Gölgelik Projesi: Ormansızlaştırmaya karşı mücadele amacıyla ödenen her 1 Dolar için bir ağaç dikilmesi projesi. Geçtiğimiz yıl 16 ülkede 1 milyon ağaç dikilmesini sağlayan bu proje 2011 yılında da gerçekleştirilecek.

- Yeşil Okullar: Amerikan okullarında çocuklara çevre bilincinin kazandırılması için yürütülen proje.

- Kadın ve Yeşil Ekonomi: Kadınların, küresel yeşil ekonominin yaratılmasında ve gelişiminde lider rolü oynamasını sağlamak.

- İklim Servetini Yaratmak: İklim değişimi sorununa eğilmek ve yeni bir yeşil ekonomi yaratmak için dünyadaki 200 girişimciyi bir araya getirmek.

- Dünya için Sanat: Bu proje, müzeler ve sanat camiası aracılığıyla sürdürülebilirliği ve çevre eğitimini öğretmeyi amaçlıyor.

Çevresel bilinci geliştiren ve koruma konusunda sağduyulu çalışmalar yürüten Dünya Günü aktivistleri 22 Nisan''da, bugünlerde tüm dünyada sıkça tartışılan "nükleer santral" konusuna da değinecekler mi bilinmez. Fakat çevre konusunda yürütülen her çalışmanın sürdürülebilir kentlerin gelişmesinde önemli rol oynayacağı bir gerçek.

Kaynaklar:
www.act.earthday.org
www.en.wikipedia.org
www.earthday.org
www.ecobites.com

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.