Haberler

"İstanbul Kanal" bizim aklımıza gelmeliydi mimarlar olarak suçluyuz

Tarih: 27 Nisan 2011 Kaynak: Dipnot
Arkitera Mimarlık Merkezi''nin Yönetici Ortağı Mimar Ömer Yılmaz "İstanbul Kanal" projesini Dipnot.tv''ye yorumladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan "çılgın proje"si Kanal İstanbul''u açıkladı. Peki mimarlık dünyası bu konuda ne düşünüyor?

11 senedir arkitera.com ile Türkiye''de mimarlık dünyasının nabzını tutan Arkitera Mimarlık Merkezi''nin Yönetici Ortağı Mimar Ömer Yılmaz büyük yankı getirecek bu projeyi yorumluyor.

Dipnot.tv''ye konuşan Ömer Yılmaz çarpıcı açıklamalarda bulundu.

İşte Yılmaz''ın açıklamaları;

"İstanbul yaşanması güç bir şehirken şimdi bir de bu tarz şeyler konuşuluyor. Ama bunun tek sorumlusu iktidar değil. Hepimiz sorumluyuz. Özellikle biz mimarlar. Mimarların ütopyalar üretmesi gerekir. Şayet mimarlar ütopya üretmezlerse bunu siyasetçiler çılıgın proje adı altında seçim vaatlerini sıralayarak yaparlar. Mimarlık coğrafyasında özgür düşünce, yeni fikir ve ütopyalar kabul görmüyor ne yazıkki.

Mimarlar bu projeye tepki göstermeden önce bir kendilerine baksınlar. Bu tarz bir proje ürettiler mi? Yeni bir ütopya ortaya çıkardılar mı? Ütopya illaki gerçekşleşmeyen şeyler değildir. Fikir olarak ütopik bir şey zamanla gerçekleşebilir bir düşünce ve proje halini alabilir. İşte bunu mimarların ortaya atması gerekir.

İstanbul''un neden bu derece mimari açıdan çarpık olduğunu hep iktidara yükleyenler bence yanılıyorlar en az iktidar kadar mimarlarda bu konuda suçludurlar. Söylediğim gibi bu durumdan hepimiz sorumluyuz."
YorumlarYorum Sayısı: Henüz hiç yorum yapılmamışBütün yorumları forumda okuyun!
Bütün yorumları forumda okuyun!
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.