Haberler

Tankerleri Karadan Yürütmek

Tarih: 28 Nisan 2011 Yazan: Tan Oral

Başbakan tarafından açıklanan şu proje çılgın değil, hinoğluhin bir proje. Şimdi seçim öncesi muhalif partilerin şaşkın sözcüleri ahmakça tartışmalar ile bu projeye karşı çıkmaya çalışacaklar. Köşe yazarları da buna dahil. Onlar kendilerine gelinceye kadar da, seçim onlardan daha önce önlerine gelecek. Ben karşı değilim bu projeye. Ama ne Türkiye''ye, ne tarihimize ve ne de başbakanımıza yakıştırıyorum. Hemen atalarımıza yaraşan önerimi söyleyeyim, Fatih''in torunları olduğumuzu dünyaya kanıtlayan bir öneri olacak bu:

Tankerleri Karadan Yürütmek! Tıpkı Fatih Sultan Mehmet gibi... Gülmeyin!

Bu aklı başında projeyi açmadan önce, şu çılgın projeye biraz eleştiri getireyim. Açıklanan İstanbul Kanalı''nın iki yanına yeni bir kent kurulacakmış. Eee..! N''oldu? Hani o Boğaziçi''ndeki kaza ve yangın gerekçesi nereye gitti? Yandı bitti kül oldu. Yeni kentin göbeğinde, tam burnunun dibinde gümleyince tankerler, proje de kanal da, yeni kent de paracıklarla beraber berhava! Bir de bu kanal yetmeyecek ileride, bir kanal daha açılacak. Yani bir zamanların köprüler tuzağı gibi, al sana kanallar tuzağı! Sonracığıma, bu kanal dünyadaki 5. kanal olacakmış, çok ağırıma gitti, çıldırmış bunlar. Dünyada ilk olacak, aklı başında projeler durup dururken, niye beşincisi? Hadi ikinci diyelim, Fatih''ten sonra... Şimdi projemi açayım:

Bütün gemiler, tankerler dahil, önce tersanelerde yani karada, kızaklar üzerinde inşa edilir, sonra suya salınırlar. Koca koca gemiler arada bir de havuzlanır, hoop havaya kaldırılır, altı temizlenir vs..

Aklı başında projede de, Karadeniz ile Marmara arasına güzelce büyük raylar döşenir, sonra gemiler havuz marifeti ile havaya kaldırılır, doğum yeri tersanede olduğu gibi raylar üzerinde kaymaya başlar. Bu iş çok kolay olur. Elektrik enerjisi ile çekilerek çevreye, havaya, keseye zarar vermeden, gemiler kaymak gibi bir denizden öbürüne nakledilir. Muhtaç olduğumuz kudret de nükleer santraldan elde edilecektir nasıl olsa.

Raylar duble olur, gidiş geliş. Hızlı trenden sonra, hızlı tankerler. Bunun seçmen üzerindeki etkisini bir düşünün! Dünyadaki etkisini bir de!

Siz benim şaka yaptığımı sanıyor olabilirsiniz. Şimdi dikkat!

Bu önerdiğim aklı başında projeyi anlamamak ve karşı çıkmak için çıldırmış olmalısınız. Zaten öylesiniz.

Aklım fikrim Allaha emanet!

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.