Haberler

Yaşamınız Gizlice Haritalanıyor

Tarih: 2 Mayıs 2011 Kaynak: Architizer Yazan: Kelsey Campbell-Dollaghan Çeviren: Bahar Bayhan

Resim: Digital Image Maker.

Apple ve Google''ın, her hareketinizi cep telefonunuzun gizli bir dosyasına kaydettiği haberinin ortaya çıkmasıyla ortalık kızıştı. iPhone''un FourSquare uygulamasının aksine, "check-in" yapmanızı sağlayan bu gizli dosya ilginç haritalar oluşturarak hayatınızı nasıl yaşadığınızı gösteriyor.Hareketleri kaydetmeyi sağlayan ve bulunduğunuz bölgeyi dolaylı olarak kaydeden bu cihazı her yerde taşıdığını kimse aklına getiriyor mu? Tıpkı Gizmodo yorumları gibi: "Bir veya iki şirket nerede olduğunuzu biliyor. Dün, bugün ve sonraki gün ve dahası..." Bir şekilde Apple''ın 15,000 kelimelik iTunes sözleşmesini okumaktan sıkılıp şartları kabul ettiyseniz bulunduğunuz bölgeyi kaydeden teknolojiye katıldınız demektir.

Kentlerde nasıl gezindiğimizi gösteren şu haritalara bir göz atalım:

İlk olarak, gerçek veriye sahip olmanız gerek. iPhone''da bu dosyayı keşfeden iki programcı Pete Warden ve Alasdair Allan, basit bir haritada telefonunuzdan gelen bilgileri gösteren bir kod oluşturdu. Aşağıdaki video, Washington DC''den New York''a kadar olan güzergahtaki hareketleri gösteren bir harita:


Video: Vimeo, Alasdair Allan

Bu harita ise Geekosystem blogcusu Max Eddy''nin geçtiğimiz yıldaki hareketlerini, ülke içindeki dolaşımlarını gösteriyor:Bu ise, iPhone''ununuzun çağrı günlüğünden elde edilen veriler ile Hareket Raporu olarak adlandırılan bir web uygulaması görselleştirilmesi. Size, gün içinde yaptıklarınızın kronolojik bir raporunu sunuyor:


Resim: Infosthetics

Bu haberi daha fazla harita ve grafikle zenginleştireceğiz. iPhone Tracker sitesini ziyaret ederek siz de kendi haritanızı görebilirsiniz.

Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.