Haberler

Akaretler şimdi, sıragaleriler

Tarih: 3 Mayıs 2011 Kaynak: Zaman


Bir zamanlar saray ressamı Fausto Zonaro dâhil nice önemli simaya ev sahipliği yapan Akaretler''deki Sıraevler, sonunda aradığını buldu: Sanat. Bölgeyi İstanbul''un yeni sanat ve tasarım üssü yapmakta kararlı bir avuç galeri -artlimits, Art On, Autoban, Derin Design, Galerist ve Rampa- 14 Mayıs Cumartesi günü 17.00-22.00 saatleri arasında bir dizi etkinlikle güçlerini birleştiriyor.

19. yüzyılda Dolmabahçe Sarayı''nın önde gelenleri için inşa edilen Akaretler''deki Sıraevler; kayıp bir mazi, bitmeyen bir restorasyon ve hızlı bir açılışın ardından lüks tüketimle mayalanmıştı. Ama sıra sıra açılan butik ve restoranlar bir bir kapandığına göre bu maya tutmadı. Düzenli Arnavut kaldırımları, şık ışıklar ve özenli ağaçların bile fayda etmediği Akaretler''in mayasındaki eksik nihayet bulundu: Sanat!

Birkaç aydır sessiz sedasız bir hareket var semtte. Milli Saraylar Saray Koleksiyonları Müzesi''ni arkamıza alarak köşeleri tutan bankaları geçip Süleyman Seba Caddesi boyunca yürüdüğümüzde anlaşılıyor bu. Sıra sıra galeriler... İlk durak Galerist. Kapısı ardına kadar açık. İki boş oda, bir kitaplık ve bir görevliyi geçtikten sonra Can Sayınlı&Jørgen Evil Ekvoll''un ''Her Ne Zaman'' isimli sergisi karşılıyor bizi. Sergi, yere serilmiş el dokuması üç ipek halıdan ibaret. İpeğin alamet-i farikası; ışığı yansıtması, kılıcı kaydırması. Üzerine ay doğan halının bulunduğu bölmeye girerken gece, çıkarken gündüz oluyor desen. İnsan o ufacık bölmede bir daha bir daha gelip gitmek ve geceyle gündüzü art arda seyretmek istiyor epey bir vakit. Dışarıda biri mi bekliyor, akşam mı oluyor? Hiç... Ay ışığının ipekteki yansımasını izleyebildiğimiz kadar kurtuluyoruz zamandan. Ölüm, Diriliş, Cennet ve Cehennem üçlemesinin yer aldığı sergi için son tarih 21 Mayıs.

Bir sonraki durak Art On. Galerinin kocaman demir kapısı hava soğuyunca kapanıyor. Ama zili çalınca çok tatlı bir hanım kapıyı açıp sergiyi anlatıyor. İçeride Ali Alışır''ın ''Sanal Mekânlar'' isimli sergisi... Art On''un yanındaki artlimits, sergi salonu değil. Fiyatlara da çerçeve dâhil değil. İçeride yerli ve yabancı fotoğrafçıların limitli edisyon dijital baskıları var, dilediğiniz gibi gezip dilediğiniz soruları sorabiliyorsunuz. Pikaptan hoparlöre türlü çeşit ses ve sinema aletleri satan dükkânı geçtikten sonra sırada Rampa. Gri, köşeli ve soğuk merdivenlerden inilerek girilen Rampa''nın içi dev gibi. An itibarıyla Nilbar Güreş''in uyumsuz, irkiltici ve gülümsetici fotoğrafları var içinde. ''Sefine'' mesela... Sandalye üzerinde, gözleri kapalı, ayağında patik, üzerinde kürk ne yapıyor acaba? Kesilmiş bir ağacın köklerini su ısıtıcısı ve çaydanlıkla sulamaya çalışan kadınlara ne demeli? Gülümserken düşünmek için bu sergiye muhakkak gitmeli. Rampa''nın küçük bir bölümü de karşı kaldırımda, vitrinde. Orada da yine Nilbar Güreş''in Besire Teyze ve Asiye ile başlayıp Cemile, Gülizar, Hülya ve Rabia ile devam eden ve sanatçının tatlı gülümsemesiyle biten videosu...

Tam bu noktada, Akaretler otobüs durağı hizasında, garip bir şey oluyor. Arnavut kaldırımı kesiliyor, asfalt başlıyor. Düzenli ve zengin görüntü yerini rengârenk tabela ve çiçekli pencerelere bırakıyor. Bir adımda mahalledeyiz. Tamirci, çiçekçi, bakkal ve hatta hiçbir şeyleri atmaya kıyamayan yaşlı amcanın karmakarışık bahçesi dâhil...

14 Mayıs Akaretler günü

Akaretler Sıraevler''deki galeriler -artlimits, Art On, Autoban, Derin Design, Galerist ve Rampa- bir araya gelip bir dizi zincirleme etkinlik planladı. 14 Mayıs Cumartesi günü saat 17.00''de başlayacak etkinlikler arasında; Ali Alışır''ın ''Sanal Mekânlar'' isimli sergisi ve fotoğraflarıyla ilgili konuşması, Sinan Demirtaş ile taş baskı atölyesi, Aziz Sarıyer, Defne Koz, Arif Özden, Tanju Özelgin ve Derin Sarıyer gibi tasarımcıların koleksiyon tanıtımları var. Saat 22.00''ye kadar sürecek ''Akaretler Art&Design Day'' etkinliklerine katılmak için yolunuzu Akaretler''deki galerilere düşürmeniz yeterli.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.