Haberler

Tarihi Ortaköy Camisi Restorasyonu Başlıyor

Tarih: 4 Mayıs 2011 Yazan: Bahar Bayhan


Mayıs ayında restorasyon çalışmalarına başlanacak olan, Ortaköy''de bulunan Büyük Mecidiye Camisi restorasyonu tanıtımı 3 Mayıs 2011 tarihinde Feriye Lokantası''da gerçekleşen bir basın toplantısı ile duyuruldu.

Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restorasyon kapsamına alınan ve halk arasında Ortaköy Camisi olarak tanınan Büyük Mecidiye Camisi''nin restorasyonu Kuveyt Türk Katılım Bankası tarafından destekleniyor. Bütçesi 3 Milyon TL olarak açıklanan projenin müteahhitliğini Gür Yapı gerçekleştirecek.


İbrahim Özekinci, Ufuk Uyan ve Prof.Dr. Ahmet Ersen

Çalışmalarına Mayıs ayında başlanması ve 1,5 yıl sürmesi planlanan restorasyon projesinin tanıtımıyla ilgili olarak 3 Mayıs 2011 Salı günü düzenlenen basın toplantısına, Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, Vakıflar Genel Müdürlüğü İstanbul 1. Bölge Müdürü İbrahim Özekinci ile restorasyon süresince projenin danışmanlığını üstlenecek olan İTÜ Mimarlık Fakültesi Restorasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. Ahmet Ersen katıldı.


İbrahim Özekinci konuşmasını gerçekleştirirken

İbrahim Özekinci, İstanbul genelinde tarihi ve kültürel mirasların restorasyonuna son dönemde hız verdiklerini kaydetti. Restorasyon projeleri ile İstanbul''un önemli tarihi eserlerinin korunmasına ve yaşatılmasına yönelik çalışmalarına devam edeceklerini belirten Özekinci, önümüzdeki dönemde Vakıflar mülkiyetinde olan çok çeşitli tarihi eserin de restorasyon projesinin başlatılacağını sözlerine ekledi. "Amaç çok restorasyon değil, kaliteli restorasyon yapmak", diyen Özekinci, Ortaköy Camisi restorasyonu çalışmalarına verilen destekler için teşekkür ederek konuşmasını sonlandırdı.


Prof.Dr. Ahmet Ersen Konuşmasını Gerçekleştirirken

Özekinci''den sonra yaklaşık 15 ay sürecek restorasyon çalışmaları süresince proje danışmanlığını üstlenecek olan Prof.Dr. Ahmet Ersen söz aldı. Konuşmasına değişen restorasyon anlayışından bahsederek başlayan Ersen, tarihi eserlerin aslına uygun olarak restore edilmesinin çok önemli olduğunu vurguladı. Özgün olanın korunması üzerine politikaların oluşturulması gerektiğini belirten Ersen, bilimsel danışma kurulunun da bu tür projelerde tarihi yapının bozulmasının ve yenilenirken aslını kaybetmesinin önüne geçecek hassasiyetin gösterilmesini denetleyeceğini vurguladı. Ersen''in konuşmasının ardından basın toplantısına son verildi ve Ortaköy Camisi, restorasyon gerçekleşmeden önce basın tarafından gezilerek fotoğraflandı.

Ortaköy Camisi Tarihçesi
Büyük Mecidiye Camisi, Sultan Abdülmecit tarafından Garabet Balyan ve oğlu Nikogos Balyan''a 1853 yılında yaptırıldı. Neo Barok tarzda bir camiidir. Cami, yapının denize kaymasından ötürü 1960′lı yıllarda kapsamlı bir onarım gördü. Onarım sürecinde 64 fore kazık ve 80 ton beton enjekte edilerek zemin takviyesi yapıldı. 1984 yılında çıkan yangında hasar gören yapı tekrar yenilenerek günümüzdeki görünümüne kavuştu. Restorasyon çalışması sürecinde cephe kısmını meydana getiren taşlar değiştirildi. Cami diğer tüm selâtin camilerinde olduğu gibi harim ve hünkâr bölümü olmak üzere iki kısımdan oluşuyor. Minareler kuzey cephesinde, hünkâr dairesinden yükseliyor. İnce bir işçiliğin ürünü olan caminin geniş ve yüksek pencereleri Boğaz''ın değişken ışıklarını caminin içine taşıyacak biçimde düzenlenmiş. Mihrap mozaik ve mermerden, minber ise somaki kaplı mermerden yapılmış ve ince bir işçiliğin ürünü.
Takvim
<<Haziran 2011>>
Pzt Sal Çar Per Cum Cmt Paz
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
Haber Bölümleri
Haber Kategorileri
Yayınlanan haberlere günlük olarak yukarıdaki takvimden, haberlerin kategorilerine ise aşağıdaki listeden ulaşabilirsiniz.